POCETNA STRANA

 
SEMINARSKI RAD IZ KNJIŽEVNOSTI
 
OSTALI SEMINARSKI RADOVI
- KNJIŽEVNOST | JEZIK -
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ELIOTOVA POEZIJA
(po F.R. Livisu, Dz. Vilijamsonu i Helen Gardner)


Eliot je prvi u pravom smislu moderni engleski i jedan od prvih evropskih pesnika u 20. veku. Velike novine i uticaj donosi vec njegova preva zbirka pesama Pesme 1909 - 1925.

Najraniji deo knjige datira iz 1917. i vrlo je vazan dogadjaj za englesku liriku - Prufrok. Uvodna pesma za celu zbirku je :

Ljubavna pesma Alfreda Dz. Prufroka

Ona predstavlja potpun raskid sa tradicijom 19. veka. Priroda slika je ovde takva da pokazuje i SLOZENOST PRISTUPA i SUPTILNOST TONA

Kad kazemo slozenost pristupa mislimo na to sto Eliot uspeva da u okvirima jedne pesme obuhvati sirok raspon senzibiliteta i slike: on kombinuje MODERAN SENZIBILITET, urban (sa opisima grada, ali ne vise u deskriptivnom smislu poezije 18 i 19. veka) - kod njega se osecaj camotinje u urbanoj civilizaciji (polumracne ulice, jeftini riblji restorani..) uvek kombinuje sa OSECANJEM STARENJA i trgike starenja i prolaznosti - na licnom i opstem nivou. Razlicite stvari ovde dolaze u neposredan kontakt - od stihova poput: “Starim, starim danimice/Podvijajuc nogavice” koje su i bile predmet kritike u tadasnje vreme, kao nepoetske, do delova kao sto su opis zutog dima i magle koji lutaju gradom i taru ledja o okna prozora i gradskih kanala, koji su poeticni cak i za estetiku 19. veka. Dakle, visoka poeticnost kombinovana sa ironicnim i samoironicnim odnosom prema sebi i svetu. Banalnost i povrsnost modernog coveka izrazavaju stihova poput “Po sobi zene tamo - amo hode/ O Mikelandjelu razgovore vode..” koji se refrenskim ponavljanjem stvaraju osecaj klaustrofobicnosti urbane came.

Dakle, ZABORAVLJENI SU ZAKONI POETSKOG: pesnik uzima sebi na volju da upotrebi bilo koju gradju koja mu se cini vaznom. Ovo je senzibilitet osobe koja punim plucima zivi u svom dobu. Pri svemu tome, ima i delova koji su po ritmu spori i tromi, kao sto su oni prenaglaseno otmeni i pateticni iskazi poput : “Da li smem da uznemirim svemir?” ili u kombinaciji sa karikaturalnim : “I video sam kako mi glavu procelavu/ U plitkoj ciniji nose”. Svesna otmenostuu razocaranju :”Video sam kako trenut moje velicine bledi/ I video sam vecnog lakeja, podrugljivo mi drzi kaput,/ I ukratko, bojao se.”

PORTRET JEDNE GOSPODJE

U sledecoj pesmi je on postigao mnogo veci stepen ravnoteze i istancanosti. Ton je ujednaceniji, ritam je harmonicniji. On se ovde ukazuje kao gospodar i vlasttitog pesnickog iskustva i tehnike. Tu je sve u kretanju ali i u apsolutnoj kontroli. Opet je tema starost ali ne licna vec starost osobe koja ji i prijatelj i nesto vise od toga. U stvari, licna starost se oseca u razmisljanjima strahovima, slutnji buducnosti. Dijaloska forma koja je diferencirana davanjem gospodjinih iskaza u IDIOMU SAVREMENOG GOVORA. Stih je slobodan ,ali je Eliotova vrlina to sto postize unutrasnju preciznost i kontrolu stiha. PESNIK JE OVDE PO PRVI PUT U ENGLESKOJ POEZIJI BLIZAK SAVREMENOM GOVORU U ONOJ MERI U KOJOJ TO MOZE BITI ROMANOPISAC. To je veliki trijumf nad tradicionalnim navikama. Smelost prelaza i psiholoskih oznacavanja, a opet koriscenje refrenskih ponavljanja koja odrzavaju ritam i uvode osecaj beskonacnog i besmislenog trajanja zivota u starosti (kag gospodja, shvatajuci da vise nije sposobna za ljubav i cari aivota, ponavlja: “sedecu ovde/ i sluziti prijatelje cajem”. Ovo je najznacajnija pesma u odeljku Prufrok.

Bodler je za svoje izume dugovao mnogo Tristanu Korbijeru i Zilu Laforgu, a od engleskih pesnika poznim elizabetanskim dramaticarima i pesnicima. Sve ih je izucavao. Razvijanje urbanog osecanja vezuje ga i za Bodlera. Laforgu narocito duguje za samoironican, sumnjicav stav u Prufroku. Ali posto je francuski stih mnogo drukciji og engleskog, to samo pokazuje koliko je originalnosti trebalo da se od tih uticaja napravi bvelika poezija. Najveca pema posle ovog dela je iz 1920.:

GERONTION

Na grckom to znaci STARCIC. Ova pema je znacajna po mnogim apektima. Sama za sbe je velika poezija, ali je vazna i po tome sto se ovde po prvi put vrlo precizno razvijaju svi elementi cuvene Eliotove tehnike neophodni za razumevanje Puste zemlje. Vidna je i slicnost dinamike Eliotovog i poznoelizabetanskog dramsklog stila . Ali pesma takvog kvaliteta nema ni kod Midltona, ni Vebstera, ni Ternera, ni Capmana ni Dona, koje je Eliot veoma uvazavao. Jedim\no mozda kod Sekspira. I ovde je SENZACIJA POSTALA REC A REC SENZACIJA (kako Eliot kaze za “Metaf. penike”). Ovde imamo :
- psiholosku suptilnost
- slozenost slika raznolikog bogatstva
- cudedsno sigurno ostvarenje

Velika razlika od engleskih devetnaestovekovnih pesnika kakav je Tenison. Cak i kad Tenison pise u jampskom pentametru sa namerom da bude dramatican, on to vise cini u Miltonovom nego u sekspirovom duhu. To je udaljenost pesnickog izraza od govorea oi prevelika muzikalnost jezika koja je sama sebi cilj. KOD ELIOTA I RITAM I JEZIK POCIVAJU NA SAVREMENOM GOVORU.

Pre svega, dok se i Prufrok i Portert jedne gospodje bave vise licnim smutnjama, brigama pojedinca, vrlo individualizirano, U Gerontionu se radi o STARCU KOJI OVAPLOCUJE STANJE DALEKO OD PESNIKOVOG. ON JE SVEOBUHVATNA COVEKOVA SVEST, IZDIGNUTA NAD POJEDINACNIM.

Metod: nema ni narativnu ni logocku neprekidnost. Cela se pesma cita sa kraja - kad vidimo da su svi likoci u stvari sadrzaj secanja starca:”Stanari kuce/ Misli suhog mozga u susnoj sezoni. Podjimo redom :pesnicko Ja, starac “u susnom mesecu”, suvise star da bi i citao, slusa dok mu cita neko det i CEKA KISU. Prebacuje se slika na nekog Jevrejina koga on toboze vidi kako sedi na dasci prozora i istovremeno kozu koja kaslje na brdu kod kuce. Te dve slike logicki ne mogu da budu vizuelno p[ovezane, one mogu da koegzistiraju samo kao sadrzaj svesti, sto ce biti jasno tek na kraju. Sve licnosti su tu da starcu pomognu da resi pitanje: kakv je smisao, stra je preostalo. To se povezuje i sa epigrafom iz Sekspirove Mere za meru “Nit mladost imas nit starost/ Vec kao da si posle obeda u snu/ Snevao i jedno i drugo”

Drugo, najvaznija eliotova tema (Od Prufroka do Puste zemlje i dalje) prisutna je i ovde. To je MESAVINA PAMCENJA I ZELJE U SADASNJOJ JALOVOSTI. Kod starca koji ceka uzaludno kisu u pustom mesecu javlja se zavist u odnosu na tudju i svoju maladalacku snagu. Mladalacka zelja povezana je sa TAJNAMA VERE: “Rec u reci, nemocna da rec iskaze/ U krpe mraka smotana. U mladosti godine/ Dosao Hristos tigar...”. Tako se na nivou jednog istog stiha povezuje mladost i Hristova snaga. tu se vide Eliotovi poznati skokovi s teme na temu - potpuno razlicite emocije i osecanja suprotstavljeni su i stopljeni.

Najvaznije sledi. Posto je uspostavljena ta dubina osecanja vezom sa verom, to se sada u divnom pasazu kontrastira svetskoj, modernoj osujecenosti, docaranoj konkretnim imenima, osecanjima , slikama: “Da bude pojeden, da bude popiijen/Sve uz saputanje, od g. silvera/ Sa rukama sto miluju, u Limozu/Sto svu noc hodase u sobi susednoj/Od Hakagave, medj Ticijanima sto klanjase/Od gospe Tornkvist u sobi mracnoj/Sto cvece razmestase, od Fraulajn von Kulpove/ Sto u hol dodje, i ruklom po vratima prodje”. Ponovo je ceo prelaz krajnje suptilan. Osecanje podignuto na metafizicki nivo, aluzijom na sveto pricesce kontrasira se vr;lo suptilno svetskoj sujeti. I to najpre “uz saputanje”, kao u molitvi. To je najvazniji prela. Sapati verskog strahopostovanja, a onda u novom kontekstu, postaju tajni urotnicki sapati, ogovaranja pozude, javne kuce. Sada se uvodi i umetnost “medj Ticijanima” - umetnost i vera, dva pribezista pred vremenom i nistavnom stvarnosti, pate od iste psujecenosti. Konacno, slika se spusta na nivo vrlo konkretne licnosti, u konkretnoj pozi, i to naglasava sadasnju prazninu. Gospodjica Fon Kulpova, pa “Prazni cunkovi/ Vetar utkivaju. Ja duhova nemam./star covek, u kuci promajnoj/ Pred kvakom vetrovom”. Slika se zavrsava tacno tamo i gde pocinje - sa starcem u jalovoj samoci.

Na kraju, u Gerontionu imamo i jos jedan strukturni elemenat Eliotovog prosedea: DVOSMISLENOST. Primer je na kraju , sa slikom galeba. Ta slika prati scene iz novina :Vesti iz sveta”, sa nekim imenima, nabrojanim bez reda. Olijni vetar, raznosi sacicu perja ovog galeba, sto bolno otkriva nistavnu bespomocnost pojedinacnog zivota. Isto tako, on se svojom hirovitom vitalnoscu, suprotstavlja svetu finansija, zlocina i razvrata.. Pozicija starca je sada takodje dvosmislena - u donosu na njega, perje znaci neizbeznu smrt i raspadanje. “star jedan covek gonjen od Pasatnih vetrova/ U sanjiv neki budzak”.. ali, to perje, znaci i snagu i zanos koje je izgubio.

Sledece pesme razvijaju tehniku zapocetu u Gerontionu na visokom nivou. One su znacajne jer donose ono sto ce biti dominantno u Pustoj zemlji - ALUZIVNOST I CITATNOST, a cega jis nije bilo u Gerontionu.

BERBANK SA BEDEKEROM: BLAJNSTAJN SA CIGAROM moze se razumeti u vezi sa citato s a pocetka iz Antonija i Kleopatre. Glavni je svrha ironicni kontrast : herojska, uzvisena ljubav (prvi deo pesme) u odnosu prema slucaju vrednom prezira iz savremene urbane sredine, gde Jevrejin Blajnstajn posecuje javnu kucu.

SVINI MEDJU SLAVUJIMA slicna tehnika. Aluzija na Agamemnonovo ubistvo kontrastirana je ponovo dogadjajem iz javne kuce - gde prostitutka (ovde je ona Jevrejka - to je bio razlog osuda Eliota za antisemitizam) ubija posetioca, Svinija. U finalu, spoj mitskog i svakodnevnog, preko postojece crkve Sakre ker, gde tecni iznet pada da ikalja pokrov kralja, a sve to uz jauke Agamemnona.

U ove dve pesme broj aluzija je skoro neprebrojiv, one idu od epigrafa, preko skrivenih citata, do aludiranja u opisu. To direktno uvodi Pustu zemlju.

PUSTA ZEMLJA, 1922-23.


Problem Puste zemlje je problem interpretacije moderne poezije. Pesma je izazvala velike revolte - ukratko, Eliot je optuzivan sto za razumevanje njegove poezije treba biti erudita i sto njegovi naknadno pridodati komentari i uputstva nisu dovoljna, jer je nemoguce u tako kratkom zahvatu razumeti simboliku i mitologiju raznih kultura. To danas i nije toliko vazna optuzba - cinjenica je da je u jednoj meri ovo i tacno, drugo, neke stvari mozemo razumeti i bez komentara i to mozda i bolje, trece, Eliotov model je postao temelj moderne poezije - aluzivna praksa, citatnost, intertekst.

Moderni senzibilitet i svest modernog coveka je svest u distorziji, dihotomiji, nepomirenim antinomijama. Takvoj svesti u umetnosti upravo i idgovara OTVORENA FORMA, a ne konacno, zatvoreno i celovito delo. Livis navodi vrlo uticajan prigovor da se iz Puste zemlje ne moze iscitati celovita metafizicka ideja - medjutim taj prigovor i pokazuje temeljno nerazumevanje Eliota - u delu postoji organizacija, ali ta organizacija nikako ne podrazumeva konacnost forme ili zaokruzenost ideje, bilo koje pa ni metafizicke. Eridicija, bogatstvo knjizevnih aluzija i pozajmica odslikava sadasnje stanje civilizacije. Iznesane su tradicije i kulture, nijedna tradicija ne moze ostvariti tako veliku raznolikost gradje koju namece istorijska imaginacija (koja ima posla sa ofromnim kapitalom proslosti) - tu lezi razlog PRSKANJA FORME I NEPOVRATNOG GUBITKA OSECANJA APSOLUTNOSTI. Eliotov cilj je da se ODSUSUTVO FORME PRIKAZE KAO FORMA.

S druge strane - problem Eliotovih napomena. One su, ukratko, oblik pritiska na citalacku recepciju. Taj pritisak uslovljen je prirodom umetnicke recepcije - delo zahteva da se u svesti recipijenta konstituise kao manje ili vise celovit estetski predmet (sto nema veze sa pokusajem iscitavanja celovite metafizicke ideje, jer pesma nije teoloska studija nego umetnicko delo). Delo sa toliko razlicitih ulaza, do krajnjih granica otvoreno delo dostize stepen znacanjske ekstenzivnosti koji ugrozava formiranje estetskog predmeta. Autorove napomene su, tako oblik vantekstualnog, vanfiktivnog pritiska na recepciju. Problem razumevanja ove pesme je u stvari problem da se odredi u kojoj meri one pripadaju svetu pesme.

Livis govori o stanju danasnjice kao o problemu brzine i raznolikosti koja je uslovljena zivotom u masinskom dobu. Ishod je PREKID KONTINUITETA i ISTRZANJE ZIVOTA IZ KORENA. Ova metafora korena dobro se uklapa u Eliotov kontekst - prisustvujemi\o potpunom iskorenjenju starih navika, zivota UKORENJENOG U ZEMLJI. Urbane slike koje spajaju Eliota sa Bodlerom i Laforgom dosta su znacajne.

Eliotova prva napomena odnosi se na vezu sa delom Od rituala do romanse, antropoloskom studijom Dzesi Veston o ritualima plodnosti gde motiv puste zemlje ima veliki znacaj. Druga vazna paralela je Frejzerova Zlatna grana, koja takodje ima veze sa pustom zemljom. Frejzerov Dajanin gaj je mnogostruki simbol. Tu vlada Dijanin svestenik koji je ubica - on mora da ubije svog prethodnika da bi obnovio ciklus zivota - to ritualno ubistvo nije samo sebi cilj - poenta je u ocuvanju starog u okvirima novog, sto je uslov postojanja kontinuiteta i razvoja. Ovo ima direktne veze sa Eliotovim pojmanjem tradicije i sa nazivim zbirke sveta suma, koji je direktna aluzija na Frejzerovu sumu. Dakle, iz smrti se radja zivot. Sustinska veza postoji izmedju svetog i prljavog. Kod Vestonove u motivu ubijanja boga (Obesenog boga, Eliot), glavnom elementu zrtve, lezi ista ideja.

Glavno Eliotovo zanimanje - rodjenje, kopulacija i smrt. Glavna stvar: udaljenost civilizacije slavljene u Pustoj zemlji od prirodnih ritmova prikazana je u ironicnom kontrastu pomocu antropoloske teme. Vegetativni kultovi, svecanosti plodnosti sa odgovarajucom magijom predstavljaju uskladjenost ljudske kulture sa prirodnim okruzenjem i izrazavaju izvestan osecaj jedinstva zivota. U modernoj pustoj zemlji: “April je najsvirepiji mesec sto radja/ Jorgovan iz puste zemlje”. Prolece je tako shvaceno kao svirepo, zato sto danas ono (zbog diskontinuiteta civilizacije i prirode) ne uspeva da rasplamsa covekov duh. Ono ne stvara zivot i ispunjenje vec gadjenje, duhovnu tromost i pitanja bez odgovora. I ovde imamo mesanje uspomene i zelje, poznato iz ranijih pesama. To prolece na mucan nacin mesa usppomenu i zelju ponovo u sadasnjoj sterilnosti. i ponovo je to na planu licne starosto koji odmah, poznatim Eliotovim prelazima, postaje plan starosti civilizacije.

Strukturalno jedinstvo ove pesme nije na planu samo metafizickom, kako su neki mislili. Ono se u stvari gradi istovremeno i na dramaturskom i na muzickom planu. U stvari, cela pesma ima muzicku organizaciju, funkcionise kao simfonija, a to znaci da se ona mora citati od pocetka do kraja. Svaki prethodni korak stvara jedan znacenjski FON NA KOJEM VALJA CITATI SVE SLEDECE. Krenimo redom.

Prvi deo pesme je SAHRANJIVANJE MRTVIH. Zapravo zbilja prvi deo pesme je Eliotova napomena koja pravi vezu sa Vestonovom i sa Frejzerovom. Simbolika kulta vegetacije koji je dat u tim knjigama u stvari stvara prvi znacenjski bekgraund. Tako antropoloska podloga ima pozitivnu funkciju, ona stvara najopstiji fon koji izaziva osecaj jedinstva zivota koje je sustinsko za pesmu. Ovde je potpuno prevazidjeno licno iskustvo Prufroka i Portreta - potpuna projekcija svesti i napustanje individualnog. Penik postaje ne samo svestan citavog svog doba i svega pre toga, vec on postaje SUVISE SVESTAN. Rezultat te suvisne svesnosti je gubitak forme, njeno razbijanje. Prateci osecaj uzaludnosti. Kakvo znacenje ima antropologoja u pesmi. Ona je takodje nauka, a nauka je najvecim delom kriva za ovu maksimalnu ekstenziju svetsi. Proces dezintegracije. Za moderan duh, paganski kultovi su samo ljudske navike. Moderni covek ima znanje o kultu plodnosti, ali iskonski dozivljaj prirode i ciklusa prepusta primitivnom coveku. Tako postaje jasno kako je april postao svirepi mesec, a prolece jalovo prolece. Zima je zima zaborava, jalova zima koja sve pokriva snegom zaborava. Leto dolazi s pljuskom kise. Tako je taj krug zatvoren.

Novi krug se uvek mora posmatrati kao simfonijska varijacija na temu. Slika se dize na visi nivo - sada je to vrlo odredjeno iskustvo i to reprezentativno - ispijanje kafe na trgu, slike iz detinjstva i finale :”U planinama covek se oseca slobodan/ Do kasno u noc citam, a zimi odlazim na jug.” To je osecaj moderne sujete. To je ona uspomena iz stiha o aprilu koji mesa “Uspomenu i zelju”. Formola poznata jos iz Gerontiona: uspomena budi zelju, ali ostvarenje je nemoguce, stanje je jalovosti - to je sugerisano ovim “do kasno u noc citam”, koje nosi prizvuk praznog mudrovanja. Odmah sledi i kontrast i komentar prethodnog - april moze pokrenuti zamrlo korenje kisom, ali posto nam je dat aslika sujetnog, praznog ljudskog mudrovanja, sledi pitanje koje zatvara krug :”Kakvo se korenje prima, kakve grane rastu/ Iz ovog kamenig smeca?” To kameno smece uvodi evokaciju puste zemlje aluzijom na Jezekilja i Knjigu propovednika - obracanje Sinu covekovom “Ne mozes ni da kazes, ni da naslutis, jer znas samo/ Gomilu slomljenih slika u koju bije sunce/ A mrtvo drvo ne daje zaklona, ni cvrcak olaksanja, Ni suhi kamen traga vode”. Tako pocinje slika agonije duse koja sa kasnije razvija u drugim delovima pesme. Strofa se zavrsava sa “pokazacu ti strah u pregrsti prasine”. Tema straha takodje se razvija u drugim odeljcima. Taj je strah i strah od smrti, ali i prvobitmi strah, uzas pred potpunim nistavilom, sto kasnije postaje jasno.

Sledi stih iz Tristana i Izolde, koji je kontrastm, jer donosi sliku romanticne ljubavi, apsolutne ljubavi. Devojka sa zumbulima pretstavlja “Usppomenu i zelju”, zumbul se kao i jorgonav vezuje za kult plodnosti. On je direktno evokativan, ali je to ppojacano analogijom sa antropologijom. Istovremeno, taj cvet je i u vezi sa Obesenim bogom, bogom vegetacije. Tako nistavilo puste zemlje prelazi u strastveni zanos, ali se opet sve vraca na tragicnu sliku coveka koji je “Ni ziv ni mrtav...zagledan u tisinu”. Dakle, odlomak o romanticnoj ljubavi zavrsava se ocajanjem.

Dodatno se sve komplikuje slkedecim delom prvog odeljka koji uvodi madame Sosotris, vidovitu: “cuvena clairvoyante/Gadno je nazebla, pa ipak/Poznata je kao najmudrija zena u Evropi”. Eliot tu zauzima ironican stav. Ona donosi spil Tarot karata, koji je u stvari jedan novi fon za sebe, vrlo vazan za naredne odeljke. Prorocica uvodi polusvet, kao sto je malopredjasnji razgovor na trgu uveo sujetu i povrsnost. Eliot u napomenama objasnjava znacenje tog spila. Prvo, Tarot ima veze sa kultom plodnosti. Drugo, likovi na tarotu posluzili su mu kao fon za likove u najvaznijem delu “Sta je rekao grom”. Eliot [pokazuje kako se razliciti likovi jedan u drugi prelivaju: Obeseni covek ima veze sa Frejzerovim Obesenim bogom plodnosti, a kasnije ce se vezati za figuru prekrivenu ogrtacem iz scene putovanja u Emaus kojom pocinje deo “Sta je rekao grom”. Mi shvatamo da je to isti onaj Sin boziji, iz ovog prvog odeljka. Fenicanski mornar sa bisernim ocima i jednooki trgovac takodje se javljaju kasnije, kao i gomile ljudi o kojima prica prorocica, a koje ce odmah u sledecoj strofi biti poistovecene sa gomilama koje lutaju po londonskom mostu. Prorocica upozorava da se cuva smrti od vode. U odeljku Smrt od vode videcemo da je to uzaludno, jer smrt je neizbezna, a spasonosna voda za kojom se zudi od pocetka i voda iz koje potice sav zivot (ritual plodnosti) ne spasava, nego ubija.

Tako su na istom mestu i sarlatanstvo i banalnost zajedno sa sudbinom i metafizickom ravni. Sledi slika Nestvarnog grada u magli praskozorja koje je pokosila smrt. Eliotova napomena pomaze da ih razumemo na fonu Danteovog pakla gde se kazna za grehe trpi u vecitom lutanju, tumaranju i nestizanju do cilja. Nestvarni grad aludira na Bodlera, a njegova kosmarna slika pojacana je dogadjajem iz Eliotovog privatnog zivota kad je on imao prilike da cuje kako se posle devet otkucaja na gradskom satu Sveta Meri Vulnot pravi jedna jezovita pauza. To postaje u okviru peme jeza modernog grada, njegova jeziva tisina.”Mrtav zvuk posle odbijenih devet”. Pesnik srece prijatelja i pita ga za les koji je lane zakopao u basti “Pusta li vec izdanke” To je opet u vezi sa kultom plodnosti, ali ovde je ta dimenzija kosmarna koja je prethodno uvedene, sada dalje razvijena

Odeljak se zavrsava stihom iz Bodlerove uvodne pesme u Cvetove zla :”TU! Hypocrite lecteur!- mon semblable - mon frere!”, sto je direktno spustanje na licni plan, vrlo efektno, bodlerovski.

Naredni odeljak je PARTIJA SAHA koji pocevsi aluzijom na Antonija i Kleopatru prilicno brzo prelaze u jedan zahuktali ritam neurastenicne agonije (Livis) gde se nastavlja i razvija ona kosmarska tema iz prvog odeljka, u slici dvoje ljudi koji se tresu od straha zbog neobicnih zvukova u kuci, te vaskrsava predjasnji fenicanski mornar bisernih ociju - tako da se taj deo drugog dela zavrsava turobnom slikom smrti. Ono sto sledi do kraja je samo naizgled kontrast - zivot, ali bedni zivot gde propala tridesetogodisnja zena trudi se da privuce muskarca, a sve se zavrsava beskrajnim ponavljanjem banalnosti (Laku noc! “Ku noc! Laku noc! ‘Ku noc)

PROPOVED VATRE aludira na Budinu propoved, budisticki pandan Hristove propovedi. Pesnicko ja sedi na obali i peca (Aludira na kralja ribara iz prvog dela) i razmislja o smrti svog oca kralja i njegovog oca kralja. Ponovo se uspostavlja linija Obesenog kralja koja ode od Vestonove i Frejzerovog Obesenog boga, preko Sina covekovog (Hrista) i Obesenog kralja sa tarota iz prvog dela. Ponovo slika nestvarnog grada ali sada je u njemu onaj jednooki trgovac iz tarota, koji je istovremeno i dat u realnosti - prijatelj pesnikov koji ga poziva u restoran na rucak. Sam centar cele pesme (sredisnji deo treceg odeljka koji je i sam sredisnji) jeste KLJUC ZA INTERPRETACIJU. To Eliot kaze u napomenama. To je slika dvopolnog prorka Tiresije, koji toboze sve ovo samo posmatra, ali je u stvari centralni akter ovog sveta. Kao sto se svi likovi pretapaju jedan u drugi i svi jedan iz drugog ishode, tako se i svaka tema i varijacija nadopunjuju. Tiresija, koji sve vidi i sve zna istovremeno je sabirna tacka svih zenskih i svih muskih likova. KLJUC PESME JE NASTOJANJE DA SE U SREDISTE PAZNJE SMESTI SVEUKUPNA LJUDSKA SVEST, olicena u Tiresiji. To objasnjava i opravdava tezak problem organizacije pesme: zelja da se da svest modernog coveka promovise odsustvo organizacionog nacela, nepostojanje bilo kakvog unutarnjeg pravca.PESMA KOJA SADRZI SVE MITOVE NE MOZE SE IZGRADITI NI NA JEDNOM MITU. Tiresija istovremeno opisuje scene i predvidja ih , jer “Ja, Tiresija, starac usahlih dojki/ Video sam sve i predskazao dosta”. Jos jednom ljubav koja treba da stremi radjanju snizena je na nivo golog seksa i nezadovoljstva, tj. trenutnog zadovoljstva.

Ovaj odlomak postavlja, takodje, i jedan problem eliotovih napomena. Zavrsava se sledecim stihovima:” U Kartaginu dodjoh tada/ Uspalmteo usplamteo usplamteo usplemteo/ O Gospode ti me preobrati x2/ usplamtelog.” Eliot kaze kao je jasno da je ovo aluzija na sv. Avgustina (prica o dolasku u Kartaginu) i na Budu. Kao kulminaciju on je, kako kaze, stavio aluziju na predstavnika zapadnog i istocnog asketizma. Medjutim, cinjenica je da ovi stihovi ne mogu proizvesto tek tako lako takav aluzivni nivo. To je najmanjklavije mesto u tom smislu.

Cetvrti deo je SMRT OD VODE u kojem se desava najavljena smrt fenicanskog mornara.

Peti deo je cuven: STA JE REKAO GROM. Tu se mnogo sta razjasnjava. Znacenjska strukturiranost je troslojna. Aluzije na Put u Emaus, pristup Ognjenoj kapeli (iz Vestonove) i na propadanje istocne Evrope, i to poglavito Rusa kao varvarskih zavojevaca civilizacije kako ih je Eliot video.

Kaze se da posle ledene tisine (koja ima veze sa onom tisinom u otkucajim gradskog sata i uopste motivom puste zemlje) i “ropca u kamenjarima” sto je u vezi sa neurastenicnim ritmom Partije saha, dolazi Hristos uz zvuke groma. Isus je tu razvitak Obesenog boga, kralja ribara, uskrslog zakopanog lesa... On vaskrsava 9radjanje iz smrti) a istovremeno je to i scena Puta u Emaus. On je upravo ona figura prekrivena ogrtacem, nevidljivi covek iz puta u Emaus. Eliot tu uvodi u napomenama i upadicu iz realnosti (neobicno je vazno kako i elementa realnog trazi mesto u ovom fiktivnom svetu) - on je naime cuo kako se ekpedicijama na articke zemlje od premora javlja prividjenje u liku nepoznatog coveka koji ih prati. Ovaj Isus je suma svih prolecnih bogova (Adonisa, Atisa, Ozirisa), zrtvovanih i obesenih. Susa u ovom odeljku na taj nacin postaje ZEDJ ZA VODOM VERE I ISCELJENJA, tako da orkestracija pesme postaje izrazito religiozna. Ali, ovaj grom je suh i jalov grom bez kise, nema ni uskrsnuca ni obnavljanja. Posle uvodnog dela zato stih gubi gipkost i postaje trom, vuce se poput onih ljudi na londonskom mostu. zamisljeni zvuk spasonosne kise dolazi kao mucenje.

Najvazniji je deo koji govori o jednoj kosmarnoj viziji sveopsteg haosa u kojoj se razaznaju rusevine Jerusalima, Atine, Aleksandrije, Londona, Beca - i to kao nestvarnih gradova, sto nam jevc poznato. Sve se dize na nivo slike covecanstva koje unedogled hoda u krug - vecna uzaludnost. Ognjena kapela Vestonove postaje Opasna kapela, zloslutna, jer u njoj su kosti koje su jalove, koje ne mogu niknuti niusta.

Progovara grom i izgovara poruku Upanisada : DATTA, DAYADYAM, DAMYATA. Eliot objasnjava da to znaci :DAJ, SAOSECAJ I KONTROLISI. Medjutim u delu pod DAJ vidimo da ostaje samo jalovo davanje sebe koje traje samo jedan trenutak i koje ostaje bez sustine. SAOSECAJ: nadovezuje se na Bredlija, posto citav svet posmatramo iz finitne perspektive, mi zivimo u zasebnim zatvorima i mozemo da znamo samo za svoj kljuc. KONTROLISI: vrlo deprimirajuce, postavlja se pitanje :”Hocu li bar svoje zemlje dovesti u red?”

Nikakva promena na kraju ovog inkomensurabilnog mita: pesnik sedi na obali i peca, iza njega neplodna ravnica, rusevine Londona. On je Nervalov Akvitanski princ srusenih kula.

Pesma se zavrsava Upanisadama SHANTIH SHANTIH SHANTIH. To je vrlo neefektan kraj - eliot oseca potrebu da ga prokomentarise u napomenama, ali prevodeci, po licnom priznanju, samo delimicno znacenje vedskog stiha kao “mir koji prevazilazi svaki razum”, on sam priznaje precutno delimicno ostvariv efekat originala u svesti zapadnog citaoca. To je poruka kasnijih Cetiri kvarteta gde se savetuje prihvatanje bozje tajne bez obzira na racionalni uvid.

SUPLJI LJUDI, iz 1925.

pesme koje slede Pustu zemlju. Posveta je Mistah Kurtz - he dead, odnosi se na lik iz Srca tame, Dzozefa Konrada. Tim recima decak u romanu objavljuje smrt glavnog junaka koji je proveo godine u africkoj dzungli u trgovini slonovacom. Drugi epigraf su reci koje deca uzvikuju na praznik Gaja Fouksa, kojim se obelezava godisnjica barutne zavere 1605, pri cemu je trebalo da Parlament bude dignut u vazduh. Na tu godisnjicu otkrivanja zavere spaljuje se slamom ispunjena lutka koja predstavlja Gaja Fouksa, osudjenog kao zaverenika. Deca skupjlaju od prolaznika priloge za lutku. Epigraf :”peni za starog Gaja”.

Pesma se zavrsava recima “Ovako svetu dodje kraj/ Ne s tutnjom vec s cviljenjem”. Tako se pocetkom i krajem preko citata a potom i aluzije uspostavlja znacenjski nivo - nestanak svih zivotnih nadanja, jer znamo oiz romana Konradovog da je lik svrsio tako sto nije uspeo nicim drugim da okarakterise svoj zivot sem recima :”Uzas, uzas..” Cela pesma je konstruisana da prati taj aluzivni nivo - najpre je sve u naurastenicnoj agoniji, sve je u grcu izmedju “zamisli i tvorevine”, “ideje i stvarnosti”, a potom se sve okoncava u smiraju, ali mi shvatama da je to smiraj zbog nemogucnosti da se bilo sta kaze o tom svetu praznine, kao kod Konrada.

S druge strane, aluzivni spektar preko price o starom Gaju, uvodi sliku sveta kao sveta praznoglavih, potpuno ispraznih egzistencija. To je kompleksan sloj, posto je Eliot potvrdio da naslov ima veze i sa Sekspirovim Julijem Cezarom (izmedju ostalih dela), gde Sekspir govori o tome kako Ljubav u opadanju ima potrebu da pravi ceremonije i da glumata. Suplji ljudi, poput paradnih konja prave groteskni i bedni sou, posto nemaju dubine. U samoj pesmi ovo je vazno, jer nam tek tako postaje jasno zasto pesma ima toliko veze sa religijskim ritualom, koji ovde preko Sekspira budi sliku te isprazne ceremonije - ona se cak zavrsava poput liturgije - horskim ponavljanjem u obracanju bogu (tvoje je carstvo, zivot je tvoj..), sto su u stvari refrenski stihovi u pesmi. Ovi ljudi su samo umrtvljeni, a ne potpuno mrtvi i to i jeste ironija. Oni se isprazno dodiruju g;lavama kao prilikom mise i zajedno pevaju, ali su te glave ispunjene slamom, kao glava Gaja Fouksa. Dobro poznat Eliotov kontrast bogosluzenja i banalne svakodnevnice.

ČISTA SREDA

Pesme iz 1930. Ovde je Eliotova preokupacija cisto religijska. Vec je prethodio period njegove anglokatolicke konverzije. Mesa se religijski ton sa jadanjem zbog nepovratno izgubljene kreativnwe snage mladosti “Ja nemam nade da cu opet da poznam nejaku slavu pozitivnog casa”, ono u cemu mi dostizemo bozanstvo i to samo delimicmo i “nejako” - stvaranje, i to je cak sada nepovratno izgubljeno. Cela pesme predtstavlja napor da se postigne VERA U NESTO IZVAN SEBE, to je tezak napor da se pored ogranicenosti razuma ipak cistom verom dospe do neceg sto sa razumom nema veze. Zivotni put kao metafizicki put izmedju antinomija do spoznanja Jednog. Problem pesme - ekspliciran kao problem STRPLJENJA. i vere. Liturgija u onoj aluziji na Ora pro norbis pecatoribus, koju Eliot daje na engleskom. Strpljenje, iskrenost kao problem vere i stvaranja istovremeno - odnos prema Stvoritelju i odnos prema stvorenom (mora se ovaplotiti kako god da je , jer ako se ne ovaploti - ne stvori, onda nije nista). Direktna molitva Gospi okruzenoj sa tri leoparda - sto je jos jedan Eliotov spoj nespojivog, cak ni simbolicki nedokuciv. Gospa se prelama sa zenom, kao Hristos sa covekom.

ČETIRI KVARTETA (po Helen Gardner)

Gotovo misticka simetrija i na znacenjskom i na grafickom nivou. To su cetiri pesme koje govore drukcije o istoj stvari - imaju istu poent , a ona je predocena kao OTKROVENJE. Glavno otkrice svake pesme je isto otkrice, to su 4 pesme o istoj stvari, o kojoj se razlicito prica, razlicitom simbolikom, razlicitim ritmom. Nose 4 imena koja su imena geografskih mesta sa simbolickim znacajem: BERNT NORTON je ime mesta koje ne pobudjuje nikakve posebne asocijacije. Niti vreme ima neki poseban znacaj; to je odredjeni trenutak u vremenu na odredjenom mestu. Progresivno idemo do sve sireg znacenjskog plana - vec IST KOUKER predstavlja mesto sa koga se u 17. veku neki daleki predak Eliotov otisnuo u Novi svet. Pesnik tamo provodi leto i misli su mu zaokupljene PRECIMA I PORODICOM. Tu se vec licni plan transponuje u istorijski (u smislu licne istorije). DRAJ SELVEJDZIS je arhipelag kod Masacusetsa , koji je i mesto pesnikovog detinjstva, i mesto gde su njegovi preci boravili posle pristignuca u Ameriku. To mesto je mesto koje se vezuje za privatne i prijatne uspomene iz detinjstav, nostalgicno obojene onako kao se pamti kraj naseg detinjstva. Na kraju, LITL GIDING ima iskljucivo istorijske a ne licne konotacije - to je selo gde se N. Fere povukao da vodi pobozan zivot. Mesto mistickog smirenja. Tu je znacenjski plan dobio najvecu ekstenziju.

U Cetiri kvarteta najcesca slika je SLIKA PUTNIKA - to je u vezi sa putnicima na londonskom mostu iz Puste zemlje i sa putovanjem u Emaus: to su ljudi groteskno iskezenih lica, umorni i jadni, koji ne putuju, nogo se vuku. To je Eliotov sinonim za gresnost. Put od tacke do tacke, vezuje se u Eliotovoj simbolici za parcijalnu spoznaju,, za nesavrsenost ljudskog uma koji potrebuje veru, jer je ona jedina u stanju da da punu sliku. VERA SE VEZUJE ZA KRETANJE KOJE JE U MIROVANJU. Kao u taoizmu.

Paradoks je sto razum u stvari umesto sto ignorise svoju nesavrsenost treba da je prizna i shvati , a to vec samo po sebi pretstavlja put - i to put kao kretanje sveta kroz proslost sadasnjost i buducnost.

Glavna recenica u svim pesmama je ona koja govori o vremenu, na razlicite nacine. Sustina je data vec na samom pocetku: “VREME SEDASNJE I VREME PROSLO/ OBA SU MOZDA PRISUTNA U VREMENU BUDUCEM”. A drugo je DA JE PUT “NE U KRETANJU NEGO U UZDRZAVANJU OD KRETANJA”.

Sve peme ponaosob nude tri dimenzije znacenja - DOSLOVNU, MORALNU I TEOLOSKU. U prvoj pesmi je doslovna: trenutak kad se oseti neobjasnjiva radost, ekstaticko iskustvo. Moralno: vrlina smernosti, pokoravanje istini iskustva, prihvatanje onoga sto jeste, sto ukljucuje i prihvatanje neznanja. Teolosko: bozja milost, dar pomocu kojeg tezimo da dodjemo do otkrica datog.

Druga pesma: doslovno: starost, uvidjanje prolaznosti vremena i smrtnosti i licne i covecanske (zato je to mesto gde se spaja licno i istorijsko). Moralno: vera, ne samo kao cin prihvatanja neznanja, vec cin vere. Teolosko: Isusovo stradanje, prihvatanje dogme da u tami smrti covek nije sam nego da se spaja s bogom.

Treca doslovno: ne odredjeno iskustvo, nego zbir svih iskustava koje zovemo proslost, nasa sopstvena i proslost ljudskog roda. Istorija. Moralno: nada i to sadasnja nada - nada u nas poziv i u ono cime se trenutno bavimo. Misticko: ovaplocenje kroz koje se vreme ujedinjuje sa vecnoscu.

Cetvrta: doslovno - poseta kapeli u jedno zimsko popodne, na mestu koje je postalo sveto jer je mesto molitve. Moralno: milosrdje. Misticko: Sveti Duh, dar uskrsnuca i uznesenog Gospoda.

PROČITAJ / PREUZMI I DRUGE SEMINARSKE RADOVE IZ OBLASTI:
ASTRONOMIJA | BANKARSTVO I MONETARNA EKONOMIJA | BIOLOGIJA | EKONOMIJA | ELEKTRONIKA | ELEKTRONSKO POSLOVANJE | EKOLOGIJA - EKOLOŠKI MENADŽMENT | FILOZOFIJA | FINANSIJE |  FINANSIJSKA TRŽIŠTA I BERZANSKI    MENADŽMENT | FINANSIJSKI MENADŽMENT | FISKALNA EKONOMIJA | FIZIKA | GEOGRAFIJA | INFORMACIONI SISTEMI | INFORMATIKA | INTERNET - WEB | ISTORIJA | JAVNE FINANSIJE | KOMUNIKOLOGIJA - KOMUNIKACIJE | KRIMINOLOGIJA | KNJIŽEVNOST I JEZIK | LOGISTIKA | LOGOPEDIJA | LJUDSKI RESURSI | MAKROEKONOMIJA | MARKETING | MATEMATIKA | MEDICINA | MEDJUNARODNA EKONOMIJA | MENADŽMENT | MIKROEKONOMIJA | MULTIMEDIJA | ODNOSI SA JAVNOŠĆU |  OPERATIVNI I STRATEGIJSKI    MENADŽMENT | OSNOVI MENADŽMENTA | OSNOVI EKONOMIJE | OSIGURANJE | PARAPSIHOLOGIJA | PEDAGOGIJA | POLITIČKE NAUKE | POLJOPRIVREDA | POSLOVNA EKONOMIJA | POSLOVNA ETIKA | PRAVO | PRAVO EVROPSKE UNIJE | PREDUZETNIŠTVO | PRIVREDNI SISTEMI | PROIZVODNI I USLUŽNI MENADŽMENT | PROGRAMIRANJE | PSIHOLOGIJA | PSIHIJATRIJA / PSIHOPATOLOGIJA | RAČUNOVODSTVO | RELIGIJA | SOCIOLOGIJA |  SPOLJNOTRGOVINSKO I DEVIZNO POSLOVANJE | SPORT - MENADŽMENT U SPORTU | STATISTIKA | TEHNOLOŠKI SISTEMI | TURIZMOLOGIJA | UPRAVLJANJE KVALITETOM | UPRAVLJANJE PROMENAMA | VETERINA | ŽURNALISTIKA - NOVINARSTVO

preuzmi seminarski rad u wordu » » » 

Besplatni Seminarski Radovi