WAP Sigurnost | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "WAP Sigurnost". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
WAP Sigurnost
Šta je to WAP ?
WAP (Wireless Application Protocol) je skup specifikacija/protokola čiji je krajni cilj kreiranje web aplikacija koje će biti pogodne za prenos i izvršavanje na bežičnim mrežama. Osnovni cilj WAP-a je da dovede web na male mobilne ureñaje, od mobilnih telefona do PDA/Palm ureñaja. Većina interaktivnih usluga s Interneta moguće je takoñe prebaciti u WAP svet. Ali isto tako izranjaju mnoge mogućnosti iz osobina samih ureñaja (WAP klijenata) tj. njihove mobilnosti i upotrebljivosti takvih ureñaja. WAP protokoli imaju poseban zadatak da veliki multimedijalni sadržaj prebace u crno-belo sićušno izdanje koje će biti moguće prikazati na nekom mobilnom ureñaju. Takvi zahtevi proizlaze iz konstrukcije tih ureñaja koji su frekvencijski uskopojasni i imaju limitirani over-the-air bandwith. Takoñer konstrukcija ureñaja postavlja zahteve na WAP da bude što kompaktniji kako bi se smanjila količina podataka i tako postavili manji zahtevi za RAM i prenos podataka. Takvi zahtevi su se odrazili na potrebi da se WML i WMLScript binarno kodiraju u WAP gateway-u. Wireless Markup Language (WML) je otvoreni standard koji je razvijan od strane WAP Foruma. WAP Forum (http://www.wapforum.org/) je industrijska asocijacija sa više od 250 organizacija, od proizvoñača mobilnih ureñaja, operatora bežične telefonije, vodećih proizvoñača telekomunikacijske opreme te softverskih kuća, čiji je glavni cilj da WAP postane opšte prihvaćen standard svih segmenata tržišta. WAP Forum je u stalnom kontaktu sa svim organizacijama koje se bave standardizacijom novih tehnologija kao što su: ETSI, W3C, IETF, kako bi WAP protokol mogao u budućnosti podržavati nove HTML, HTTP i TCP verzije i koristio ih na području bežične telefonije. Potpuno otvoren za sugestije javnosti, korisnika, proizvoñača i na svojim web stranicama prikazuje celi niz WAP specifikacija svrstanih u tri osnovne grupe : odobrene, predložene i prototipe. Neki od članova Foruma su: America Online, AT & T Wireless, COmpaq, Ericsson Mobile, HP, Hitachi, IBM, Intel, MasterCard, Microsoft, Nokia, Phone.com, Samsung Electronics, Sony, Sun, Toshiba, Unisys, Visa, Xircom...
1
Važnost sigurnosti
Većina ljudi je svesna potrebe zaštite odreñenih informacija , kao što su brojevi kreditnih kartica i slično, ali potreba za sigurnošću u žičnim ( fixed-wire ) ili bežičnim (wireless ) sredinama je mnogo šira od toga. U ovom momemtu informacije često imaju komercijalnu vrednost. Mnoge dot-com organizacije zarañuju veliki novac kroz prodaju ili ponovnu prodaju informacija. To nije novi fenomen – novinari to rade već vekovima – ali novi kanali za ovu vrstu komercijalne aktivnosti smanjuju barijere za pristup informacijama i povećavaju količinu dostupnih informacija. Informacije takoñe mogu biti i osetljive. Postoji mnogo razloga zašto to može biti slučaj, od potreba za privatnošću pa do informacija koje su osetljive na nacionalnom sigurnosnom nivou. Snaga informacije se takoñe ne sme potceniti. Neke organizacije imaju legalno pravo da zaštite odreñene vrste informacija. U nekim slučajevima deljenje informacija izmeñu organizacija je podložno sličnim ograničenjima. Postoji mnogo primera za informacije koje su u suštini snažne , na primer informacije o vojnim oružjima. Pored svih ovih problema koji prirodno prate informacije , postoji rastuća potreba za digitalnim komuniciranjem zbog brzine i ostalih pogodnosti koje ono pruža. Meñutim u odreñenim situacijama digitalne komunikacije su previše ranjive da bi se postigao kompromis. Glavna slabost digitalnih komunikacija potiče iz činjenice da je veoma lako prekinuti digitalnu poruku i činjenica da je veoma teško uverljivo dokazati identitet u nekoj on-line okolini. Sve ovo nas dovodi do neizbežnog zaključka koji potvrñuje potrebu za zaštitom informacija.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET