Upravljanje pritiskom u pneumaticima | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Upravljanje pritiskom u pneumaticima". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
ГИМНАЗИЈА СА ТЕХНИЧКИМ ШКОЛАМА
ДЕРВЕНТА
Матурски рад
Тема: Управљање притиском у пнеуматицима
Ментор: Ученик:
Дервента, јуни 2010.
Садржај
Увод ……………………………………………………………………………………... 3
Настанак и развој система за контролу притиска ……………………......................... 5
Мане система за контролу притиска у пнеуматицима .………………….................... 7
Предности система за контролу притиска у пнеуматицима .………………………... 9
Инсталација система за контролу притиска у пнеуматике .………………………... 10
Калибрација система за контролу притиска у пнеуматицима .…………………….. 13
Европска унија о систему за контролу притиска у пнеуматицима ………………... 16
Закључак ………………………………………………………………………………. 17
Литература …………………………………………………………………………….. 18
1. Увод
Притисак ваздуха у пнеуматицима утиче на животни вијек пнеуматика, на безбиједност возача и потрошњу горива. Међутим, и поред тога што се исправност притиска ваздуха у пнеуматицима често наглашава, возачи углавном занемарују његов значај. Као о једном од најважнијих дијелова возила, о пнеуматицима би требало водити рачуна редовно.
Нажалост, возачи се провере сјете тек када уоче да су гуме издуване. Гуме су једине додирне тачке возила са путем. Сва електроника која помаже возачу није од користи приликом кочења и управљања ако су гуме недовољно надуване. Тада им се драстично смањује животни вијек, а ако су предуване, може доћи до проклизавања. Може се догодити и да експлодирају.
У САД-у се примјењују строги закони о безбиједности који су уведени након бројних саобраћајних несрећа због деформација, оштећења и пуцања пнеуматика на возилима.
Због тога је TPMS постао важна компонента безбиједности и уграђује се у сва нова возила као стандардна опрема.
TPMS су развили заједничким залагањима и истраживањима највећи и најпознатији произвођачи аутомобила као што су: Audi, BMW, DaimlerChrysler, Porsche и VW.
Слика 1.1. Газећи слој код пнеуматика са нормираним и нарушеним притиском.
2. Настанак и развој система за контролу притиска
1999 године PSA, Peugeot Citroen је одлучио да усвоји TPMS као стандардну опрему на Peugeot 607.
Касније је систем унапријеђен увођењем маленог сензора са батеријом у сам систем што је захтијевало веома мало одржавања а пружило је висок степен поузданости. VisiTyre је први омогућио читање вриједности путем сензора одма при паљењу и за разлику од неких других његова примјена је могућа у свим врстама пнеуматика.
Audi је први произвођач аутомобила који је покушао да усклади TPMS са америчким законима у вријеме лансирања новог Audi А6 2009 године у САД са уграђеним TSS системом.
Од свог увођења систем је тестиран, али званични извештај о усаглашености са њиховим законима тек треба да буде објављен. Постоји много шпекулација о томе да ли је тај систем у складу са регулативом, при пријему Audi се у руке власника испоручује са приручником у коме постоји неколико упутствава за коришћење TPMS-а у различитим временским условима. Audi је ипак увјерен да је аутомобил у стању да прође поступак регулације теста.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET