Opasan otpad | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Opasan otpad". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
OPASAN OTPAD
1.1 UVODNA RAZMATRANJA
Sa širenjem svesti o negativnom uticaju na životnu sredinu opasnog otpada čiji su izvori uglavnom industrijski procesi , razvila se svest o posledicama koje mogu nastati usled nepravilnog rukovanja i nepravilnog odlaganja opasnog otpada iz komunalnog čvrstog otpada. Iako je udeo opasnog otpada u komunalnom čvrstom otpadu svega oko 0,5%, to su uglavnom veoma štetne i opasne materije.
Nesagledive posledice od dejstva opasnog otpada, o kojima, čini se, i ne razmišljamo, polako, ali sigurno, uništavaju uslove za normalan život. Postojeći sistem upravljanja otpadom u Srbiji ne zadovoljava ni minimalne kriterijume, tako da su većina gradskih odlagališta neuređena, bez pratećih objekata i mera zaštite, sem u pojedinačnim slučajevima.
1.2 OSOBINE OPASNOG OTPADA
U Bazelskoj konvenciji opasan otpad definisan je na sledeći način: Opasan otpad je opasno otpadna materija koja ima bar jednu od opasnih karakteristika: eksplozivnost, zapaljivost, sklonost spontanom sagorevanju, sklonost oksidaciji, organski je peroksid, akutnu otrovnost, infektivnost, sklonost koroziji, u kontaktu sa vodom oslobađa zapaljive gasove, u kontaktu sa vazduhom oslobađa otrovne gasove, sadrži toksične supstance sa odloženim delovanjem, ( kao i toksične karakteristike), kao i ambalaža u kojoj je bio ili jeste spakovan opasan otpad.
Eksplozivnost je osobina čvrstih i tečnih materija da pod pogodnim spoljnim dejstvom (udar ili trenje) eksplozivnim hemijskim razlaganjem oslobađaju energiju u obliku toplote ili gasova.
Zapaljivost je sposobnost materije, proizvoda da se prilikom izlaganja varniči ili otvorenom plamenu može lako upaliti.
Korozivnost je osobina materije, proizvoda, da u dodiru sa drugim materijama i živim organizmima izazivaju njihovo oštćenje ili uništenje (sumporna kiselina, azotna kiselina, brom, natrijumhidroksid itd).
Toksičnost je otrovnost neke supstance, odnosno stepen do koje je ona škodljiva za neki organizam. Predstavlja količinu otrova koji se nalazi u nekoj supstanci.
Opasni otpad je svaki otpad koji predstavlja određenu opasnost, trenutno ili odloženo, za ljudski život, životinjski te biljni svet, odnosno za životnu sredinu, te se njime zbog toga mora postupati uz specijalne mere i oprez. Ovakav otpad se ne razgrađuje ili je inertan u prirodi , zatim uvećava biološkim putem , ponekad karakteriše kao smrtonosan i identifikuje kao uzročnik kumulativnih efekta štetnih po zdravlje.
Opasni otpaci jesu svi otpaci u tečnom ili čvrstom agregatnom stanju koji nastaju obavljanjem delatnosti, a sadrže materije, odnosno hemijske elemente i njihova jedinjenja koje svojim osobinama i hemijskim reakcijama ugrožavaju životnu sredinu, život i zdravlje ljudi.
Opasna svojstva proizvoda , tehnoloških procesa i otpada svake su godine sve brojnija, a ispitivanja o štetnosti sve opsežnija i dugotrajnija. Važno je odrediti udeo opasnih materija u otpadu, odnosno koja količina opasne materije čini nešto opasnim i otrovnim i u kojim uslovima.
1.3 IZVORI OPASNOG OTPADA
Mnogi od produkata koji se svakodnevno koriste u domaćinstvima, kao što su razna sredstva za čišćenje, sredstva za ličnu higijenu, boje i sredstva za zaštitu bilja, toksični su i mogu biti opasni po životnu sredinu. . U našoj zemlji se kao izvori opasnog otpada, uglavnom javljaju: energetika; farmaceutska industrija; hemijska industrija; prehrambena industrija; industrija ambalaže.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET