Univerzalne funkcije porodice | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Univerzalne funkcije porodice". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај
Увод 3
1. Одређивање појма демократске (савремене) породице 4
2. Историјат настанка савремене породице 5
3. Функције породице 6
3.1. Универзалне функције породице 7
3.1.1. Биолошко - сексуална и емотивна функција породице 7
3.1.2. Репродуктивна функција породице 8
3.1.3. Економска функција породице 9
3.1.4. Функција пружања заштите породици 10
3.1.5. Васпитна и образовна функција породице 11
3.1.6. Социјализаторска функција породице 12
3.1.7. Верска функција породице 13
Закључак 14
Литература 16
Увод
Породица је незаменљива средина у којој се човек формира као личност , у којој живи задовољавајући неке од својих најбитнијих потреба које се само у породици и могу да задовоље.
Породица је специфична био-социјална заједница људи . Она има веома значајну улогу у развоју човека , али не само човека него друштва уопште . Породица је посредник између друштва и појединца , али породица врши више функција од било које друштвене групе . Настанак неке друштвене групе има за циљ да се нека радња обави и таква група постоји док постоје и потребе , што значи да након престанка потреба таква група може да се расформира . Формирањем породице човек као социјално биће доживљава на тај начин што његов живот има сасвим другачији смисао битисања када више није сам него поред њега постоји његов барчни друг , деца.
Реч »породица « данас се односи на различите појмове . У најширем смислу то је »нераздвојна целина особа повезаних браком или усвајањем « или »рађање појединца који наслеђују један другог « - што значи, »лоза«, »род«, »династија «. У ужем смислу реч породица значи »родбинско повезане особе које живе под истим кровом « - или још уже »оца , мајку и децу«.
Породица је специфична друштвена група која се историјски мењала и развијала , у којој се преплићу друштвено – економски , биолошки и психички чиниоци . Биолошки карактер породице је један од основних обележја . Оно обухвата две врсте међусобно повезаних али различитих односа у којима се прожимају биолошки , психолошки и друштвени елементи : задовољавање полоног нагона и емотивних потреба људи , рађање и подизање деце . Иако ове категорије се могу одвијати и изван породице , оне се највећим делом одвија у породици.
Иако нам се чини да о породици углавно доста све знамо , њено научно проучавање није нимало лако , тако да у овој области постоји низ нерашчишћених питања и проблема – почев од историјског развоја породице , преко њене структуре и функција , односа према глобалном друштву , унутрашњих односа и динамике . Сложеност породице као посебне друштвене групе и тешкоће које се јављају у њеном проучавању изискује сарадњу векликог броја наука , како природних тако и друштвених.
1. Одређивање појма демократске (савремене ) породице
Демократска породица има у социолошкој литератури више назива : радничко-службеничка породица , савремена, „мала “ породица , индивидуална , проста , инокосна , биолошка , нуклеарна , егалитарна , супружанска , брачна , индустријска породица и др . Сваки од ових назива указује на неку од њених специфичности , али ниједан , узет сам за себе , није довољно нда адекватно објасни њену природу . Да би се одмах разумело о каквој је породици реч , изнећу нека њена најзначајнија правила:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET