Trgovina ljudima | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Trgovina ljudima". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
РЕПУБЛИКА СРПСКА
МИНИСТАРСТВО УНУТРАШЊИХ ПОСЛОВА
УПРАВА ЗА ПОЛИЦИЈСКО ОБРАЗОВАЊЕ
ВИСОКА ШКОЛА УНУТРАШЊИХ ПОСЛОВА
ТРГОВИНА ЉУДИМА
Бања Лука, април 2008.
САДРЖАЈ
1. УВОД ........................................................................................................ 2 2. ПОЈАМ ТРГОВИНЕ ЉУДИМА ............................................................. 3 2.1. Фазе трговине људима.................................................................... 3 2.2. Због чега се тргује људима............................................................. 4 2.3. Права која се крше........... ................................................................ 5 2.4. Када посумњати у трговину......................... .................................. 5 2.5. Како реаговати у случају сумње.................................................... 5 2.6. Како трговци долазе до жртава..................................................... 5 2.7. Како се супротставити трговини................................................... 7 2.8. Како се трговина одвија.................................................................. 7 2.9. Шта су све жртве присиљене да раде.......................................... 8 3. ТРГОВИНА ЖЕНАМА.............................................................................. 9 3.1. Најчешћи митови............................................................................. 10 3.2. Приче жртава трговине................................................................... 11 4. ТРГОВИНА ДЈЕЦОМ ............................................................................... 13 4.1. „Једно дијете – пола куће“............................................................. 14
15 4.2. Шта кажу статистике о трговини дјецом у БиХ.............................14
4.3. Како власти игноришу овај проблем .....................................14 4.4. Присилно просјачење................................................................. 15 14 5. СИТУАЦИЈА У БиХ ................................................................................. 16 5.1. Осврт на тренутну ситуацију ........................................................
16 5.2. Идентификација жртава .............................................................. 17
5.3. Социјална подршка и заштита жртава ...................................... 18
6. ЗАКЉУЧАК .............................................................................................. 19
7. ЛИТЕРАТУРА ........................................................................................... 20
1. УВОД
Трговина људским бићима данас представља важно како регионално тако и национално и транснационално питање. Процењује се да сваке године у свијету између једног и два милиона људи бива предмет трговине и да већину њих чине жене и дјеца. Ми ћемо се у овом тексту и усредсредити на трговину женама и дјецом у сврху проституције и присилног рада као и на разне међународноправне лијекове који се користе у циљу спречавања, кажњавања и искорјењивања тог вида трговине. Један од најновијих одговора међународне заједнице на трговину људима наћи ћемо у Протоколу УН о спрјечавању, сузбијању и кажњавању трговине људским бићима, посебно женама и дјецом. Прије свега ваља рећи да је трговина људима друштвена појава чије се значење разликује у зависности од културе и економског благостања у свакој земљи.
Сваке године, милиони мушкараца, жена и дјеце широм свијета буду продати и држани у условима једнаким ропству. Међу њима је велики број жена и девојчица, које су преваром или силом одведене и продате да раде у присилној проституцији, и мушкраца који раде на пољима, у фабрикама, на грађевинама. Регион Балкана већ дуже вријеме је једно од главних одредишта и транзита за трговину људима. Данас Балкан махом представља полазно подручје жртава трговине људима. Упркос дугогодишњим напорима у сузбијању трговине људима, она и даље цвјета и шири се на подручију Југоисточне Европе.
Отежавајућа околност је то што у многим земљама полиција и поједини службеници Владе игноришу, олакшавају или чак профитирају од овог вида криминала. У већини земаља трговини људима се првенствено приступа као проблему илегалне имиграције или проституције. Стратегија против трговине људима често имају негативне посљедице по оне којима се тргује, а не по криминалне мреже које њима тргују. Жртве су те које бивају ухапшене и депортоване док трговци и даље некажњено раде. Мало жртава – у земљама дестинације или након повратка у своју земљу – добија било какву дугорочнију помоћ.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET