Transformacija porodice u savremenom društvu | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Transformacija porodice u savremenom društvu". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
УВОД
Породица је група особа које су директно сроднички повезане, при чему одрасли чланови преузимају одговорност за бригу о деци. Сродничке везе или сродство су такве везе међу појединцима које се успостављају или путем брака или кроз низове потомака који повезују крвне сроднике (мајка, отац, потомци истих родитеља, брат или сестра итд.).
Брак се може дефинисати као друштвено призната и дозвољена веза између двоје људи супротног пола. Кад двоје људи ступи у брак, они постају сродници једно другом, брачне везе, међутим, повезују и један шири круг сродника. Родитељи, браћа, сестре и остали крвни сродници, постају сродници и једног и другог партнера кроз везу брака.
Породични односи увек се препознају у оквиру ширих сродничких група. У готово свим друштвима препознајемо оно што социолози и антрополози називају нуклеарном породицом, тј. паром одраслих који живе заједно у једном домаћинству са својом или усвојеном децом.
У већини традиционалних друштава, нуклеарна породица била је део неке врсте шире мреже сродника. Када блиски рођаци, не само брачни пар и њихова деца живе или у истом домаћинству или у блиском непрекидном узајамном односу, онда говоримо о проширеној породици. Проширена породица може да укључи бабе и деде, браћу и њихове жене, сестре и њихове мужеве, тетке и нећаке.
У западним друштвима брак, па тако и породица, везују се за моногамију. Сматра се незаконитим да мушкарац или жена истовремено ступе у брак са више од једног брачног друга. Међутим, није свуда тако. У својој познатој упоредној анализи, неколико стотина друштава средином 20. века Џорџ Мердок је открио да је полигамија, по којој је дозвољено да мушкарац и жена имају више од једног брачног друга, била допуштена у више од 80 % (Мердок, 1949.). Постоје два облика полигамије: полигинија, у којој мушкарац може бити истовремено ожењен са више од једне жене и полиандрија, што је мање уобичајено, где жена може да има два или више мужева.
ПОЈАМ МОДЕРНЕ ПОРОДИЦЕ
Досадашња расправа јасно говори да оно што ми данас називамо породицом, у прошлости није постојало или је постојало на битно другачији начин. Модерна породица јесте сажет израз вековних промена које су у европским друштвима уобличавале заједнички живот појединаца међусобно сроднички повезаних. Али модерна породица је нешто посве ново и особито у односу на све претходне облике.
Када говоримо о породици у премодерном добу, онда би требало да се трудимо да употребљавамо термин домаћа или кућна заједница, имајући пре свега у виду облике радног и резиденцијалног уједињења групе људи у чијем оквиру се смештају и породични односи и функције, док би у случају модерне епохе говорили о породици или прецизније - о модерној породици.
Укратко речено, породица која је све доскора у социологији третирана као универзални састојак људског и друштвеног живота, јесте историјски, структурално и културно, јединствени производ сасвим специфичних социјално – историјских околности конституисања модерног друштва и његовог модерног класног носиоца – грађанства.
Историјски гледано, појам и пракса породице су модерна достигнућа. У прво време, током читавог Средњег века, породични живот се среће код једне маргинализоване групе људи. Најпре га чини градско становништво малобројних градских насеља, а потом припадници све многобројнијег трећег сталежа, феудалне епохе.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET