Sociologija kao Nauka društvene krize | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sociologija kao Nauka društvene krize". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UNIVERZITET PRIVREDNA AKADEMIJA
NOVI SAD
FAKULTET ZA POSLOVNE STUDIJE I PRAVO
SEMINARSKI RAD
PREDMET:SOCIOLOGIJA
Tema :
Sociologija kao ,,Nauka društvene krize“
Novi Sad, 2009.godina
1.
SADRŽAJ:
UVOD………………………………………………………………………...2
1.DEFINICIJA SOCIOLOGIJE KAO NAUKE…………………….….2.3.4
2.DEFINICIJA EKONOMSKE KRIZE……………………………………...5
2.1 UZROK EKONOMSKE KRIZE……………………………………….5
2.2 POSLEDICE EKONOMSKE KRIZE………………………………….5
2.3 POSTOJEĆA EKONOMSKA KRIZA…………………………………6
2.4 POREĐENJE KRIZE IZ 1929 GODINE I SADAŠNJE KRIZE………6
3.UTICAJ DRUŠTVENE KRIZE NA OBIČNE LJUDE…………………6.7.8
3.1 MILION SAMOUBISTAVA GODIŠNJE………………………………8
ZAKLJUČAK………………………………………………………………….9
LITERATURA………………………………………………………………..10
2.
UVOD
Sociologija kao nauka nije u stanju sama ni da spreči ni da ,,izleči”ali se smatra osnovom za rešavanje problema u savremenom društvu..
Tokom razvoja proučavala je ne samo ljudsko društvo kao celinu – ukupnost društvenih pojava, već i pojedine društvene pojave pa se od početka 20. veka govori o opštoj sociologiji i posebnim sociologijama.
Struktura globalnog društva kao i odnose između njegovih užih delova, razvoj društvenih celina, pitanja su koja su neobilazna u empirijskom i teorijskom studiju ove nauke. Pa ipak, sociologija istražuje i pokušava da reši društvene probleme. Njih je mnogo i sreću se u svakodnevnom životu koliko i u istorijskim razdobljima. Sociologija, kao racionalna misao o društvu, pokušava da identifikuje i opiše društvene probleme, da ih objasni na deterministički način, odnosno razume i da eventualno predloži određena teorijska i praktična rešenja. Ona, prema tome, nije normativna nauka (poput prava ili morala) i ne polazi od određenih normi da bi iz njih izvela praktična ponašanja. Ona istražuje društvene činjenice i analizira ih sociološkim pojmovima.
DEFINICIJA SOCIOLOGIJE KAO NAUKE
Određivanju predmeta opšte sociologije su najpre pristupili njeni osnivači Ogist Kont, Herbert Spenser i Karl Marks, ali u tome nisu u potpunosti uspeli, jer te definicije nisu bile adekvatne njihovim idejama o zakonitostima društvenog života. Slično je bilo i kod drugih teoretičara. Zbog različitih pristupa pojedinim društvenim pojavama i procesima javljale su se, dakle, i različite definicije predmeta opšte sociologije. Smatrano je, «da je sociologija nauka o društvenim grupama (Bogardus), ili nauka o oblicima organizovanja ljudi (Ziml), a Pirtin Sorokin je smatrao da je sociologija nauka o opštim svojstvima klasa, socijalnih pojava i odnosa među njima.
U novije vreme javlja se tendencija poistovećivanja sociologije sa opisnom sociologijom, čiji predmet jeste opisivanje i objašnjavanje konkretnih društvenih pojava, manjih društvenih grupa ili individualnih radnji i ponašanja. Neki teoretičari smatraju da sociološka istraživanja i
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET