Socijalni rad sa pojedincem | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Socijalni rad sa pojedincem". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Uvod
Socijalni slučaj određujemo kao nepovoljno stanje pojedinca bez obzira iz kojih razloga je to nepovoljno stanje nastupilo, a koje pojedinac bez pomoći društva ne može uspešno rešiti, drugim rečima, za takvu ličnost kažemo da je u stanju socijalne potrebe.
Socijalni rad sa klijentom počinjemo na osnovu molbe ili zahteva klijenta za neku vrstu pomoći. Sem njega zahtev za pružanje određene pomoći može podneti i neko drugi uz saglasnost klijenta i u njegovo ime.
Osnova za dobar rad socijalnog radnika pri uspostavljanju prvog kontakta je krajnja i dosledna otvorenost i iskrenost kako od samog klijenta tako i od socijalnog radnika. Osnovni uslov za tako dobar početak rada socijalnog radnika sa klijentom jeste POVERENJE. Naš dalji rad sa klijentom zasnovan je na prim eni određenih metodskih postupaka tehnika i procedura rada. Ti metodski postupci, tehnike rada i procedure u radu su sledeći:
Prihvatanje klijenta i prvi razgovor
Proučavanje dokumentacije o klijentu i njegovoj okolini
Saradnja sa drugim stručnjacima
Proučavanje istorije života klijenta i istorije slučaja
Proučavanje okoline klijenta
Sinteza svih konstatacija
Pružanje pomoći klijentu
Praćenje rezultata preduzetih mera i izmena terapeutskog tretmana.
U ovom radu bavićemo se osnovnim odlikama socijalnog rada sa pojedincem odnosno individualnim socijalnim radom i karakteristikama koje odlikuju ovaj vid socijalnog rada.
Pojam socijalnog rada sa pojedincem
Mary Ricmond definiše socijalni rad sa pojedincem kao postupak koji razvija ličnost u pravcu prilagođavanja socijalnoj sredini i kao postupak izvođenja raznih zahteva za pojedine ljude uz njihovu saradnju, a da se pri tom istovremeno postigne poboljšanje i njih i društva u kome žive.
Po oceni najvećeg broja istraživača najznačajniji uticaj na socijalni rad sa pojedincem, odnosno uopšte na razvoj struke socijalnog rada, sve do polovine ovog veka, izvršila je psihoanaliza, odnosno psihoanalitički pristup razvoju pojedinca kao i poremećajima nastalim u interakciji pojedinca i okoline.
Praksa socijalnog rada je nadalje pokazala da se individualni razvoj li čnosti ne može posmatrati odvojeno od sredine u kojoj živi. Konkretno društvo u kojem čovek živi u manjoj ili većoj meri pruža ili uskraćuje mogućnost za njegovo aktivno, lično i društveno prilagođ avanje. Zato, osnovni uslov za uspešan rad sa pojedincem je mobilizacija ne samo ličnosti već i njegove okoline.
Faze u radu sa pojedincem
Osnovne faze u radu sa pojedincem su:
faza otkrivanja slučaja;
početni intervju;
proučavanje životnog razvoja slučaja;
izrada socijalne anamneze;
socijalna dijagnoza sa prognozom;
socijalna terapija.
U radu sa osobama u ustanovama za sme štaj i u Centrima za socijalni rad do sada je najčešće primenjivan individualni socijalni rad, sa ciljem da se ostvari i poboljša njihova socijalna sigurnost.
U individualnom radu sa licima potrebno je kao prvo i osnovno, razumeti i posmatrati osobu kao ličnost sa svojim sposobnostima, željama i htenjima. Svaka osoba je veoma osetljiva na poštovanje njene individualnosti, privatnosti i uvažavanja gledišta i odluka koja se tiču njenog života.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET