Socijalna zaštita u BIH | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Socijalna zaštita u BIH". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 SADRŽAJ
UVOD………………………………………………………………………………………....2
1. Pojam socijalne zaštite…………………………………………………………………...3
2. Normativni i institucionalni okvir socijalne zaštite ……………………………………5
2.1. Principi socijalne zaštite………………………………………….…………………….6
2.2. Korisnici socijalne zaštite i njihova prava……………………………………………6
2.2.1. Opći korisnici socijalne zaštite i njihova prava………………………………….…7
2.2.2. Civilne žrtve rata………………………………………………………………………7
2.2.3. Porodice sa djecom- zaštita i osnovna prava……………………………..………8
3. Organizacija socijalne zaštite…………………………………………………………..10
3.1. Postupak za ostvarivanje prava iz socijalne i dječje zaštite....……………..…….10
4. Problemi u oblasti socijalne zaštite………………………………………..………….11
ZAKLJUČAK………………………………………………………………………………..12
LITERATURA………………………………………………………………………………13
UVOD
Socijalna politika složen i prijeporan pojam. To je i razumljivo budući da se  nasljeđe i praksa socijalne politike znatno razlikuju od jedne do druge zemlje. Može se definirati kao organizirana djelatnost države i drugih društvenih čimbenika kojoj je cilj prevladavanje socijalnih rizika, pomoć siromašnim i isključenim pojedincima i socijalnim skupinama, ujednačavanje životnih šansi te, općenito, unaprjeđivanje socijalne dobrobiti građana. U vidove socijalne politike spadaju socijalno osiguranje (sigurnost koja treba da predstavlja opći sistem društva za osiguravanje građana) te socijalna zaštita (obuhvata socijalno staranje, socijalne organizacije, socijalne pomoći i sl.). Rad se bavi socijalnom zaštitom njenim općim shvaćanjem, sastavnicama, a kao studija slučaja uzeta je Bosna i Hercegovina.
Normativni i institucionalni okvir socijalne zaštite u Bosni i Hercegovini utvrđen je prema Dejtonskom ustavu kao djelokrug entiteta. Zakonima u oba entiteta definirani su korisnici socijalne zaštite, njihova prava te osnovni principi na kojima se temelji socijalna zaštita.
Organizacija socijalne zaštite pri čemu se osvrtalo na način na koji se izvršila u Federaciji Bosne i Hercegovine i postupak za ostvarivanje prava iz socijalne zaštite jasno prave obrise nefunkcionalne slike cijelog sustava socijalne zaštite u Bosni i Hercegovini i daju se jasno uočiti najveći problemi s kojima se suočava oblast socijalne zaštite.
Ipak, zaključno se može ustvrditi da je unatoč svim nedostacima ovog sustava, otpočeo proces tranzicije u socijalnom sektoru i stvoren je pravni okvir za početak reforme. Glavni cilj reforme u socijalnom sektoru bi bio da se na najbolji, ekonomski i humani način socijalno zbrinu svi u stanju socijalne potrebe i socijalne isključenosti.
1. Pojam socijalne zaštite
Jedan od osnovnih ciljeva svake države je da stvori odgovarajuće socijalno zakonodavstvo kao sredstvo svoje socijalne politike, kao i sistem institucija, što sve zajedno ima za cilj garantiranje sigurnosti političke zajednice i blagostanja društva u cjelini. Svi socijalni slučajevi i sve vrste korisnika nisu obuhvaćeni pravnom regulativom na jednak način. Prava korisnika socijalne zaštite zavisi od mnogih faktora (ekonomskih, ideoloških, demografskih i dr.) i također nemaju ni isti red prioriteta u rješavanju. Socijalna zaštita u mnogim državama, pa tako i u našoj državi nije regulirana jedinstvenim pravnim propisima ni u pogledu izbora socijalnih slučajeva, ni u pogledu određivanja grupe korisnika, kao ni u odnosu na obim samog kruga korisnika i obim garantiranog prava na socijalnu zaštitu. To se također odnosi i na način financiranja i organizaciju službi socijalne zaštite.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET