Porodica, temelji razvoja ličnosti | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Porodica, temelji razvoja ličnosti". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SEMINARSKI RAD IZ SOCIOLOGIJE
TEMA:
PORODICA-TEMELJI RAZVOJA LIČNOSTI
FEBRUAR 2009. GODINE
SADRŽAJ:
UVOD....................................................................... 3-4 STR.
 
RAZVOJ LIČNOSTI I FORMIRANJE
IDENTITETA……………………………………………………… 5 STR.
I i II faza: STICANJE OSNOVNOG POVERENJA I
STICANJE AUTONOMIJE………………………………….. 6 STR.
III i IV faza: STICANJE INICIJATIVE I USVAJANJE ODGOVORNOSTI……………………………………………… 7 STR.
5. V faza: ADOLESCENCIJA……………………………….. 8 STR.
6. VI, VII i VIII faza: INTIMNOST, STVARANJE I INTEGRACIJE……………………………………………………….. 9 STR.
7. ASPEKTI RODITELJSKOG PONAŠANJA……. 10 STR.
8. ZAKLJUČAK………………………………………………………… 11 STR.
9. LITERATURA………………………………………………………. 12 STR.
UVOD
Najveći značaj za formiranje ličnosti obično se daje porodici i najviše je proučavana uloga porodice. Izmedju iskustava u toku prvih godina naglašava se važnost doživljaja deteta u vezi sa ishranom, sa navikavanjem na čistoću i sa disciplinom koja se od njega traži.
Narocito psihoanalitičari naglašavaju dečija iskustva iz prvih godina života u vezi sa ishranom i ukazuju na to da nedovoljna pažnja prema deci može biti uzrok kompleksa,to jest trajnijih načina neadekvatnog reagovanja,koji su izraziti,otežavaju prilagodjavanje ličnosti.
Usled nepravilnog postupanja pri ishrani deteta može doći, tvrde psihoanalitičari, do tzv.oralnog kompleksa. Ovaj kompleks se manifestuje ili u pasivnosti ili preteranoj zavisnosti od drugih ljudi ili agresivnosti.
Drugi važan dozivljaj iz perioda ranog detinjstva, za koji se navodi da ima veliki uticaj na formiranje ličnosti je navikavanje na čistoću. Pravilno i u pravo vreme započeto navikavanje na čistoću predstavlja –opet po mišljenju psihoanalitičara-veoma važan momenat za pravilan razvoj ličnosti.
Treći faktor predstavlja stav roditelja prema dečijim potrebama i zahtevima; disciplina koju roditelji zahtevaju od dece.
Ističe se da preterano stroga disciplina može izazvati preteranu potrebu za potvrdjivanjem od strane okoline, da može dovesti do neprijateljskog stava ne samo prema roditelju, nego i celom društvu. Kod ovakvih osoba javljaju se poteškoće koje se najpre minifestuju u adaptaciji u društvenim grupama.
Suviše kruti principi, posebno u vezi sa seksualnim impulsima kod deteta, mogu izazvati rigidno ponašanje i stalno osećanje krivice. Ali isti tako i nedovoljna i nedosledna disciplina može ostaviti ozbiljne posledice.
Kod dece, popustljivost roditelja vodi prvo manipulaciji, a kada se već formiraju kao ličnosti, roditeljsku nedoslednost u vaspitnim stavovima, ispoljavaju kroz sopstvenu neogovornost npr. prema radu, poslovnim obavezama a mogu se prepoznati i po manjku sposobnosti organizacije. Tako zapadaju u konflikte sa okolinom.
Danas se ističe da je za pozitivan razvoj ličnosti najvažnije zadovoljenje potrebe deteta za ljubavlju, zatim pružanje osećanja sigurnosti i pripadanja, te postojanje harmoničnog odnosa izmedju roditelja.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET