Porodica | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Porodica". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Sadržaj
Uvod 2
Pojam porodice 3
Oblici porodice 4
Porodica kao društvena grupa 5
Brak 5
Feministički pristup 6
Kriza porodice 7
Ženska potčinjenost i jednakost 7
Moderna porodica 7
Porodica i društvo 7
Zaključak 8,9
Literatura
1
UVOD
Porodica je nezamenljiva sredina u kojoj se čovek formira kao ličnost,u kojoj živi zadovoljavajući neke od svojih najbitnijih potreba koje se samo u porodici i mogu da zadovolje.
Prva naučna izučavanja porodice zabeležena su u delima nemačkih i francuskih teoretičara XVIII veka ,koji porodicu smatraju osnovnom ćelijom društvenog poretka nad kojom izrasta celokupna građevina građanskog društva sa monarhom na čelu.Savremeni funkcionalizam izuzetnu pažnju poklanja porodici,smatrajući savremenu 'nuklearnu porodicu'univerzalnim i nepromenljivim oblikom porodične organizacije svih društvenih sistema.
Porodica je primarna društvena grupa koja se zasniva na bio-reproduktivnim,bio-seksualnim,bio-socijalnim,socio-zaštitnim i socio-ekonomskim vezama muža i žene,njihove rođene i adoptirane dece,koji su mođusobno spojeni brakom,srodstvom i udruženi radi lakšeg zadovoljavanja raznovrsnih potreba ličnosti,društva i porodice.
POJAM PORODICE
Reč »porodica« danas se odnosi na različite pojmove. U najširem smislu to je »nerazdvojna celina osoba povezanih brakom ili usvajanjem« ili »rađanje pojedinca koji nasleđuju jedan drugog« - što znači, »loza«, »rod«, »dinastija«. U užem smislu reč porodica znači »rodbinsko povezane osobe koje žive pod istim krovom« - ili još uže »oca, majku i decu«.
Porodica je specifična društvena grupa koja se istorijski menjala i razvijala, u kojoj se prepliću društveno – ekonomski, biološki i psihički činioci. Biološki karakter porodice je jedan od osnovnih obeležja. Ono obuhvata dve vrste međusobno povezanih ali različitih odnosa u kojima se prožimaju biološki, psihološki i društveni elementi: zadovoljavanje polonog nagona i emotivnih potreba ljudi, rađanje i podizanje dece. Iako ove kategorije se mogu odvijati i izvan porodice, one se najvećim delom odvija u porodici.
Iako nam se čini da o porodici uglavno dosta sve znamo, njeno naučno proučavanje nije nimalo lako, tako da u ovoj oblasti postoji niz neraščišćenih pitanja i problema – počev od istorijskog razvoja porodice, preko njene strukture i funkcija, odnosa prema globalnom društvu, unutrašnjih odnosa i dinamike. Složenost porodice kao posebne društvene grupe i teškoće koje se javljaju u njenom proučavanju iziskuje saradnju veklikog broja nauka, kako prirodnih tako i društvenih.
Oblici srodstva
Porodica je središte oko koga se uobličava čitav niz srodničkih veza i odnosa. Najvažniji oblik srodstva je:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET