Porodica | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Porodica". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

EVROPSKI UNIVERZITET
FAKULTET ZA USLUŽNI BIZNIS « FABUS «
SREMSKA KAMENICA
KONSULTATIVNI CENTAR ODŽACI
SEMINARSKI RAD IZ UVOD U SOCIJOLOGIJU
PORODICA
Seminarski rad
Sadržaj:
1. Uvod ……………………………………………………………… 2
2. Pojam porodice …………………………………………………… 3
3. Porodica i brak …………………………………………………… 4
4. Istorijski razvoj porodice …………………………………………. 6
5. Srodstvo …………………………………………………………... 9
6. Tipologija porodice u savremenom društvu ……………………… 10
7. Društvene funkcije porodice ……………………………………… 11
8. Zaključak …………………………………………………………. 13
9. Literatura …………………………………………………………. 14
Uvod:
Posmatrajući porodicu kao srodničku zajednicu sa reproduktivnom društvenom funkcijom i određenim društvenim statusom moramo uočiti da se ona menjala kako su se menjale i društvene funkcije porodice. U dugom periodu čovekove evolucije pratimo različite faze transformacije porodice od jedne velike srodničke zajednice u početku svoga nastanka do sadašnjeg vremena gde je ona jedna mala i trajna primarna grupa koja ima neformalne i prisne međusobne odnose i nosi osnove tradicionalne patrijahalne porodice sa tendencijom kretanja ka modernoj porodici.
Ključne reči: porodica, brak, deca, zajednica, društvo.
POJAM PORODICE
Biološke osnove porodice ukazuju na to da porodica počiva na biološkim osnovama to jest da se zasniva na polnom odnosu i biološkoj reprodukciji-rađanju. Biološki karakter porodice je veoma bitan jer se on sastoji iz dve vrste odnosa polnih i reproduktivnih gde oba imaju podjednak značaj za porodicu. Rađanje se uglavnom veže za porodicu kao društvenu grupu čiji je to jedan od osnovnih ciljeva i zadataka tako da se deca rađaju u porodici ili porodica nastaje njihovim rađanjem čak i kada do tada nije postojala, sem u slučajevima kada govorimo o nepotpunim porodicama.
Biosocijaln porodice su porodice gde se srotstvo označava kao biosocijalna veza prirode srodstva. Najvažnijo oblik srodstva je krvno srotstvo. Pored krvnog srotstva porodica se može zasnivati ili uvećavati uključivanjem drugih srodnika. Nekada su porodice bile sa velikim brojem članova a danas se ona svodi na vrlo mali broj članova. Danas preovlađuju dvogeneracijske porodice pa se ovakav tip nemože uzimati kao univerzalan oblik porodične organizacije. Socijalne osnove porodice su veze u porodici koje uključuju unutrašnje i spoljažnje funkcije u porodici.najvažnije socijalne funkcije porodice su usmerene na brigu o deci, njihovom podizanju, negovanju, vaspitanju, obrazovanju, briga o zdravlju, moralna i ekonomska funkcija. Osnovni zadatak porodice je u razvijanju individualnih moralnih i psihičkih osobina u razvijanju ličnosti. Porodica ima veoma bitnu ulogu u prenošenju tradicije , kulture i moralnih normi koje vladaju u tom društvu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET