Političke partije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Političke partije". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

POLITIČKE PARTIJE
Broj političkih partija, njihova masovnost, karakter i suština određuje stabilnost, dinamiku i razvoj jednog društva. Političke partije su bitni subjekti političkog života. Bez postojanja političkih partija narod ne bi mogao politički da deluje.
POJAM I SUŠTINA POLITIČKIH PARTIJA
Političke partije danas deluju u različitim političkim porecima i upravo iz tog razloga delimično su različite i postoje brojne definicije, u kojima se naglašavaju pojedina svojstva partija. I među teoretičarima postoje razlike u određivanju pojma političkih partija. Tako, postoje shvatanja da:
„ Partije su instrumenti uz pomoć kojih narod zauzima vodeće pozicije i donosi svoje političko-programske odluke.“
„ Političke partije su grupe ljudi koje se udružuju na osnovu zajedničkih principa da bi svoje zajedničke napore stavili u službu svojih zajedničkih ciljeva.“
Iz svega navedenog može se reći da je politička partija dobrovoljna, relativno trajna, politička organizacija, političkih istomišljenika, čiji je cilj preuzimanje i vršenje političke vlasti ili učešće u njoj, ili bar stalni uticaj na nju radi ostvarenja određenih klasnih, partijskih ili užih, grupnih interesa.
Političke partije su određeni delovi klasa koje okupljaju najnaprednije, najsvesnije i najspremnije pojedince koji se organizovano i svesno bore za ostvarenje klasnih interesa i ciljeva.
Svaka politička partija mora da ima osnovne konstitutivne elemente: program, statut, određenu organizacionu strukturu, ideologiju, rukovodstvo, članstvo, finansijska sredstva.
Politička partija ima svoj program u okviru kog saopštava svoj pogled na svet, izlaže svoje ideje, ideale, interese – cilj svoje borbe. Pri izradi svog programa, svaka stranka se trudi da bude uverljivija i prihvatljivija za veći deo društva.
- 1 -
Statut političke partije reguliše status, prava i obaveze pripadnika te političke partije. Tačnije, statutom je definisano kako se postaje član te partije, disciplina unutar partije, odnosi između rukovodstva i članstva, kao i kako prestaje članstvo.
Osim programa i statuta, politička partija mora da ima i stabilnu organizacionu strukturu. Organizaciona struktura se izražava preko uloga, zaduženja, prava i obaveza, a cilj joj je da političkoj partiji omogući da ostvaruje svoje funkcije.
Da bi jedna politička partija postojala mora da ima članstvo i rukovodstvo.
Postojanje političke partije nemoguće je bez članstva i rukovodstva, ali i bez finansijskih sredstava. Finansijska sredstva su neophodna za finansiranje rada političke partije, njenih akcija, nastupa, propagande. Najčešće se finansijska sredstva obezbeđuju od članarine članova političke partije, mada postoje i drugi izvori finansiranja. Tako, na primer, osnovna finansijska sredstva obezbeđuje država iz svojih namenskih fondova, u skladu sa Zakonom o političkim partijama. Donacije su takođe jedan od izvora finansiranja političkih partija, njih uglavnom daju bogati pojedinci ili firme.
1.2. NASTANAK I RAZVOJ POLITIČKIH PARTIJA
Nastanak klasnog društva usko je vezan za nastanak političkih partija. Na čelu klasne borbe u robovlasničkom sistemu stajala su određena politička udruženja. U antičkoj Grčkoj su postojala tajna udruženja, koja su bila na čelu klasne borbe. Ova udruženja bitno se razlikuju od savremenih i modernih političkih partija, kako po organizaciji, tako i po programu i ciljevima. Političke partije, u današnjem smislu te reči, sa programom, zahtevima, ciljevima, postoje od nastanka buržoaskog parlamentarnog društva.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET