Prirodne predispozicije kao faktor saobraćaja | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Prirodne predispozicije kao faktor saobraćaja". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
INTERNACIONALNI UNIVERZITET TRAVNIK
Saobraćajni fakultet
Predmet: Saobraćajna geografija
Tema: Prirodne predispozicije kao faktor saobraćaja
/Seminarski rad/
Travnik,2011
UVOD
Saobraćaj je veoma važna grana privrede, a isto tako veoma važan faktor privrednog razvoja.
Današnje vrijeme karakterizira napredak u kome saobraćaj ima veliki značaj. Višestruko se proučava problematika saobraćaja u svijetu pa i kod nas i on privlači pažnju najšire javnosti.
O njemu govore sredstva masovnih komunikacija. Saobraćaj omogućava bolje povezivanje, podstiče trgovinu, turizam, jača ekonomiju i cjelokupni život uopšte, pa se za njega može reći da on predstavlja krvotok razvojnog sistema.
Pri izradi ovog seminarskog rada cilj mi je bio da na što bolji mogući način prikažem kako su prirodni faktori uticali na razvoj saobraćaja.
PRIRODNE PREDISPOZICIJE KAO FAKTOR SAOBRAĆAJA
U današnjem svijetu skoro da se ništa ne konzumira na mjestu proizvodnje, zbog čega se može konstatovati da bi veliki broj proizvoda bio bezvrijedan da ne postoji razvijena transportna mreža.
Međutim, transportne troškove ne treba gledati kao prepreku rastu produktivnosti, već obratno: oni povećavaju produktivnost privrede jer utiču na specijalizaciju lokacije. Razvoj saobraćaja podstiče prostornu interakciju preko stimulacije specijalizacije lokacija jer ona zahteva poboljšanje transporta kako bi se povezala mjesta proizvodnje i mesta potrošnje. Sve to za posljedicu ima modernizaciju saobraćaja, a posredno i rast produktivnosti i efikasnije korišćenje kapitala.
Prirodni faktori na razvoj saobraćaja utiču dvojako. Na jednoj strani oni olakšavju izgradnju saobraćajnica, a na drugoj strani otežavaju izgradnju saobraćajnica i odvijanje saobraćaja izgrađenim ili prirodnim koridorima.
Najvažniji prirodni faktori od kojih zavisi izgradnja saobraćajnica su:reljef, klima, geološki sastav, vegetacija i sl.
Reljefom se označavaju sve neravnine i ravnine na površini Zemlje. On je rezultat djelovanja unutrašnjih i vanjskih sila. Reljef Zemlje se sastoji od uzvišenja i udubljenja različitih oblika i veličina.
Reljef ima značajnu ulogu u planiranju saobraćaja, a geološka građa je element izgradnje saobraćajnica.
Osnovni prirodni činioci saobraćaja prema teritoriji na kojoj djeluju nastaju iz manjim prirodnih cjelina (pustinja, planina, stepa, savana, nizije, primorske cjeline) i većih prirodnih pojava.
Odnos između prirodne cjeline i tehničkog sistema saobraćaja je uslovljen razvojem nauke i tehnike. Pod tehničkim sistemom saobraćaja podrazumjevamo njihov stepen opremljenosti za saobraćaj.
Rijeke i mora omogućavaju i danas najveći transport u saobraćaju. Na moru je nastao sa određenim ciljem, trgovinom, osvajanje i otkrivanjem nenastanjenih oblasti.
Sa opštim razvojem nauke i njenom primjenom uticaj činilaca postaje manje značajan, ali ostaje i dalje kao podloga za razvoj saobraćaja u svijetu.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET