Uticaj socijalne poželjnosti na rezultate EPQ-a | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uticaj socijalne poželjnosti na rezultate EPQ-a". Rad ima 6 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Filozofski fakultet u Rijeci Odsjek za psihologiju Psihologija ličnosti Ak.god. 2005/2006.
UTJECAJ SOCIJALNE POŽELJNOSTI NA REZULTATE EPQ-A
Stjepan Štajduhar
Rijeka, 19. siječnja 2006.
UVOD
1
Budući da se skale laganja mogu različito interpretirati, važno je utvrditi kada ispitanici lažu zbog socijalne poželjnosti, a kada iz nekog drugog razloga. Primjerice, u nekim drugim situacijama ispitanici lažu da bi ostavili dobar dojam zbog visoke motiviranosti, dok se ,u situacijma bez motivacije za takvim odgovaranjem, rezultati interpretiraju na drugačiji način (Jackson i Francis, 1998).
METODA
laganja.Upitnik se sastojao od 90 čestica. Postupak: Ispitanici su slučajnim odabirom rasporeñeni u 2 skupine, kontrolnu i eksperimentalnu. Ispitivanje je provedeno odvojeno za svaku grupu. Kontrolna skupina je rješavala Eysenckov upitnik ličnosti bez dodatne upute, dok je eksperimentalnoj skupini prije rješavanja Eysenckovog upitnika ličnosti pročitana sljedeća uputa: "Prijavili ste se na natječaj za primamljivo radno mjesto. Stalo vam je da se zaposlite baš na tom radnom mjestu te ste na poziv poslodavca pristupili selekcijskom postupku. Sada se nalazite u situaciji ispunjavanja upitnika ličnosti, što je dio selekcijskog postupka. Vaše zaposlenje na željenom radnom mjestu uvelike ovisi o vašim rezultatima na tom upitniku."
2
REZULTATI
Dobiveni rezultati su statistički obrañeni, te se deskriptivni podatci nalaze u tablici 1.
Tablica 1. Prikaz aritmetičkih sredina i standardnih devijacija za dimenzije ekstraverzija, neuroticizam, psihoticizam i skalu laganja.
grupa Ekstraverzija 0 1 Neuroticizam 0 1 Psihoticizam 0 1 Skala laži 0 1 0 – kontrolna grupa 1 – eksperimentalna grupa
Aritmetička sredina 14,33 16,69 9,89 5,13 5,36 3,23 5,06 8,67
Standardna devijacija 4,16 3,95 6,14 4,24 2,99 2,16 4,06 6,43
Iz tablice je vidljivo kako eksperimentalna grupa ima nešto više rezultate na skalama laži i ekstraverzije, a kontrolna na skalama neuroticizma i psihoticizma. Kako bismo utvrdili značajnost razlika na skalama EPQ-a izmeñu kontrolne i eksperimentalne skupine korišten je t-test za nezavisne uzorke, a rezultati se nalaze u tablici 2.
Tablica 2. Razlike u aritmetičkim sredinama na ekstraverziji, neuroticizmu i psihoticizmu, te na skali laganja izmeñu kontrolne i eksperimetalne skupine.
t
Ekstraverzija Neuroticizam Psihoticizam Skala laganja 2,52 3,94 3,56 2,88
df
73 73 73 73
p
3
Iz tablice je vidljvo da je t-testom za nezavisne skupine utvrñena statistički značajna razlika za sve četiri skale EPQ-a. Na skali ekstraverzije (t = 2.52, df = 73, p
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET