Korelacija među aktivnostima u vrtiću | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Korelacija među aktivnostima u vrtiću". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Uvod
Organizovani sistem predškolskog vaspitanja obuhvata nekoliko vidova lli oblika vaspitno - obrazovnog rada, a to su:
igra;
usmerene aktivnosti;
slobodne aktivnostu.
Igra nije dovoljna niti jedina aktivnost koja ispunjava program vaspitno - obrazovnog rada. Potreban je poseban, metodički rad, kojim će se deca uvesti u nove načine učenja, u učenje koje je izrazitije usmereno. Dakle, u ovom periodu je potreban i sistematičan rad koji omogućuje optimalan razvoj dece ovog uzrasta.
Taj rad obuhvata, u stvari usmerene i slobodne aktvinosti. Tu vaspitač planski organizuje dečije aktivnosti i radi na proširivanju decjeg iskustva, sticanja novih znanja o svetu, usvajanju veština i navika.
Korelacija jeste međusobno povezivanje pojava i sadržaja. Prilikom planiranja rada vodi se računa o dvema vrstama korelacije: 1. korelacija unutar jedne oblasti-područja rada u vrtiću (vertikalno i horizontalno) i 2. korelacija između različitih oblasti-područja rada (nastavni predmeti u školi), čije orijentacione programske sadržaje vaspitač ostvaruje.
Igra
Igra je izvanredno kompleksna ljudska aktivnost i može se posmatrati iz mnogo aspekata. Fenomen igre se još uvek izučava, a otkrića, i kada bacaju novo svetlo na njenu suštinu, najčešće čine složenijim probleme koji se javljaju u vezi sa njenim određenjem. Oko igre ima još mnogo neslaganja i protivrečnih rezultata istraživanja.
Termin ,,igra“ dugo je bio lingvistička korpa za otpatke, za ponašanje koje izgleda dobrovoljno, ali se ne vidi da ima jasnu biološku ili socijalnu upotrebu". Činjenica je da ta neuhvatljivost igre potiče najviše otuda što se ona, s jedne strane, pojavljuje na specifican način utkana u sve ljudske aktivnosti, a s druge, tek pri pokušaju da se dođe do biti te specifičnosti, kada se potrudimo, da oblik igre razlučimo od drugih, naoko srodnih životnih oblika, to više dolazi do izražaja njena dalekosežna samostalnost. Igru možemo i dalje izdvajati iz područja velikih kategorijalnih opreka. Igra počiva izvan podvojenosti mudrost-ludost, izvan istine i neistine, izvan dobra i zla". Njene motive, suštinska svojstva i namenu teško je razumeti i objasniti racionalnim pojmovima. Za to kao da više pogoduje metaforički jezik književnosti. Ponekad se čini da je potrebno konstruisati jedan novi pojmovni sistem i znatno više produbiti ono što znamo o čoveku, da bi se sagledala igra na način koji odgovara njenoj prirodi.
Jedna važna karakteristika savremenog shvatanja dečje igre jeste da se ona ne razdvaja oštro od rada kao što to misli većina pretstavnika biološkog shvatanja porekla igre.
USMERENE AKTIVNOSTI
Karakteristike usmerenih aktivnosti
Usmerene aktivnosti sup o svom cilju, sadržaju i metodici koja se u njima primenjuje specifični oblici vaspitno - obrazovnog rada u predškolskim ustanovama. To su organizovani i planirani oblici koji se ostvaruju odredjenim programom i pod rukovodstvom vaspitača. Učešćem u ovim aktivnostima deca stiču znanje o svetu, formiraju sliku stvarnosti i razvijaju svoje fizičke, intelektualne i estetske sposobnosti, i takodje stiču osobine društvenog ponašanja.
Usmerene aktivnosti se odvijaju prema predvidjenom planu svakog dana, u odredjeno vreme, prema odredjenoj temi pod rukovodstvom vaspitača. One imaju tačno odredjeno mesto u rasporedu dnevnog rada i traju 10. minuta za najmladju grupu, 20. minuta za srednju i 35. minuta za najstariju grupu predškolske dece.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET