Menadžment poslovnih događaja | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Menadžment poslovnih događaja". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
FAKULTET ZA USLUŽNI BIZNIS
UNIVERZITET EDUCONS
Seminarski rad
iz predmeta
upravljanje događajima
sa temom :
„Menadžment poslovnih događaja“
XIV –
Sremska Kamenica, 2010. godine
Uvod
o pojmu marketing događaja
Marketing je direktno povezan sa procesom razmene. Budući da se proces razmene odvija na tržištu, neophodno je razlikovati dva osnovna tipa tržišnih učesnika:
marketare, odnosno osobe koje očekuju određeni odgovor od druge strane u procesu razmene, i
potencijalne kupce, koji daju određene odgovore marketarima, pri čemu kupci ne moraju istovremeno da budu i potrošači.
U praksi su moguće situacije u kojima obe strane procesa razmene nastoje da prodaju nešto drugoj strani, što ih tada svrstava u marketare. Marketari preduzimaju aktivnosti stimulisanja tražnje za određenom ponudom, na način da utiču na nivo, vremenski okvir i strukturu tražnje, kako bi se ostvarili postavljeni ciljevi.
Marketing stručnjaci bave se aktivnostima razmene i plasmana u okviru sledećih deset različitih oblasti : proizvodi, usluge, događaji, iskustva, ljudi, mesta, imovina, poslovni subjekti, informacije i ideje. Iz ovoga proizilazi, da događaji predstavljaju posebno područje primene, odnosno širenja teorije marketinga u poslovnoj praksi menadžmenta događaja.
U stručnoj literaturi se pod marketing događajem podrazumeva funkcija menadžmenta događaja, kojem se održavaju kontakti sa učesnicima i posetiocima, prepoznavanjem njihovih potreba i motivacije, razvijanjem proizvoda koje zadovoljavaju ove potrebe i izgrađivanjem komunikacionog programa, kojim se izražavaju namere i ciljevi događaja.
U savremenom smislu, marketing je orijentisan na izgrađivanje odnosa, kako sa potrošačima, tako i sa dobavljačima, stakeholderima, farmerima odabranog okruženja, kao i ukupnoj javnosti. Osim toga, sve izraženija karakteristika savremenog marketinga jeste njegova potrošačka orijentacija. U strateškom smislu, savremeni marketing događaja fokusira se na izgrađivanje korisnih odnosa i partnerstava u odabranom okruženju menadžmenta događaja.
Savremeni marketing događaja sve više se oslanja na koncept relationship marketinga. Relationship marketingom daje se primat odnosima umesto transakcijama, što omogućuje smanjenje troškova, odnosno povećanje prihoda priliko postavljanja i izvršenja događaja.
1.
1. Nastanak i razvoj marketing događaja
Počeci marketing događaja vezuju se za nastanak prvih javnih pijaca, kao embriona današnjeg tržišta. Ovakva mesta služila su za afirmaciju trgovaca i promovisanja njihovih proizvoda, oslanjajući se na prisustvo velikog broja potencijlnih kupaca, odnosno potrošača. Prve javne pijace bile su događaji sa jasno izraženim efektom mase, u kojoj potrožači pojedinci reaguju impsivnije, a odluke o kupovini su manje racionalne.
Javne pijace su nesumljivo bile javni, odnosno trgovački događaji, na kojima su izlagači nastojali da utiču na čulnost doživljaja potencijalnih kupaca, pružajući im različite uticaje na čula vida, sluha, mirisa, ukusa i dodira. naveeni događaji bili su poznati po kolektivnim nadražajima, koji su potencijalnim potrošačima omogućavali iskorak u odnosu na jednoličnost svakodnevnog života.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET