Planiranje u funkciji menadžmenta | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Planiranje u funkciji menadžmenta". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Fakultet za menadžment
Herceg - Novi
SEMINARSKI RAD
Predmet: Osnovi mendžmenta
Tema: Planiranje u funkciji menadžmenta
Zoran Kovačević
Planiranje u funkciji menadžmenta
Uvod
Kao temeljne funkcije menadžmenta javljaju se planiranje, organizovanje, upravljanje ljudskim resursima, vođenje i kontrola. Veličina poslovne jedinice, kao i vrsta aktivnosti ne smanjuju potrebu za upotrebom svih funkcija menadžmenta. Ove funkcije možda nisu baš najbolje izražene u svim segmentima menadžmenta zbog organizacije aktivnosti. Planiranje je osnovna funkcija, a podrazumijeva postavljanje ciljeva i akcija za njihovo ostvarivanje. Drugim riječima, planiranje obuhvata utvrđivanje onoga što se želi ili mora napraviti i načina kako to najbolje napraviti. Važnost ove funkcije se ogleda u tome šta je ključno za razvoj budućnosti. Bez vizije nema razvoja uspešnog posla, ali ni realnog sagledavanja potrebnih aktivnosti za ostvarenje postavljenih ciljeva, bez obzira da li se radi o razvoju novih proizvoda, poboljšavanju procesa stvaranja postojećih proizvoda i usluga, marketinškim i prodajnim aktivnostima ili ipak praćenju rezultata. Uspješno planiranje je postavljanje ciljeva, realno sagledavanje činjenica u odnosu na postavljene ciljeve, kao i definisanje aktivnosti i mjera koje su potrebne za ostvarenje ciljeva, odnosno prevazilazak problema koji nastaju na tom putu.
Strateški menadžment
Strateški menadžment nije nov pojam, a ne podrazumijeva ni koncept. Strateški menadžment je proces kojim vodeći članovi jedne organizacije predviđaju njenu budućnost i razvijaju neophodne postupke i operacije za dostizanje ciljeva. Strateški menadžment se zasniva na strateškom planiranju, koje samo po sebi nije dovoljno bez priprema i implementacije plana, kao i samo vrijednovanje plana na djelu. Strateški menadžment je sistemski pristup promjenama, tj. njihovom utvrđivanju i izvođenju. On se definiše kao upravljački sistem koji povezuje strateško planiranje i odlučivanje. Strateški menadžment ima određene principe kojih se drži i oni podrazumijevaju:
Pred-planiranje
Strateško planiranje
Zaključivanje
Implementaciju
Mjerenje i procjenjivanje
Pred-planiranje objašnjava postavljanje ciljeva, kao i određivanje principa na putu ka njihovoj realizaciji. Strateško planiranje je, kao što i sama riječ kaže uspostavljanje strategije ka određenju cilja, tačnije definisanje plana ka određenju istog. Ono podrazumijeva analizu činjenica koje su realne, ali i konkretizaciju planiranja. Zaključivanje podrazumijeva konkretan plan koji je sveobuhvatan, ali se takođe mora ostaviti prostora za moguće greške ili novonastale probleme. Implementacija podrazumijeva primjenu, odnosno sprovođenje plana i praćenje principa. Mjerenje i procjenjivanje se upotrebljavaju na kraju da bi se ispitala valjanost sprovedenog plana, kao i samo funkcionisanje željenog cilja.
Planiranje
Planiranje je proces koji predstavlja uključivanje misije, njen izbor, ciljeve i akcije za njihovo ostvarivanje. Planiranjem se organizacija usmjerava u budućnost, a ono je u stvari sposobnost menadžera da misle dugoročno. Kao jedna od glavnih funkcija menadžmenta, planiranje je povezano i sa ostalim funkcijama, ali najviše sa kontrolom. Kao dvije međusobno zavisne funkcije, palniranje i kontrola nemaju smisla jedno bez drugog. Planiranje može biti kratkoročno, srednjeročno i dugoročno. U zavisnosti od toga kakav je cilj i koje analize treba primjeniti određuje se i vremenski interval palniranja. Prema tome, planiranje je funkcija menadžmenta koja određuje ciljeve za organizacijsku fleksibilnost u budućnosti i raspoređivanje zadataka i resursa potrebnih za njihovo ispunjenje. Ono određuje šta organizacija želi postići i na koji način je to moguće ostvariti. Proces planiranja podrazumijeva kvantitet misije, količinu ciljeva, zadataka, ako i strategije, akcije i valorizaciju postignutih ciljeva. Proces planiranja započinje ispitivanjem organizacijske misije i to kako se ona odnosi na vanjsko i unutrašnje okruženje organizacije. Da bi planiranje bilo izvedeno kako valja, potrebno je analizirati prednosti i mane organizacije, a to su:
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET