Planiranje kao funkcija menadžmenta | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Planiranje kao funkcija menadžmenta". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA:
- Osnove menadžmenta -
TEMA SEMINARSKOG RADA:
„Planiranje kao funkcija menadžmenta“
SADRŽAJ
UVOD
Planiranje je formalizirana procedura koja rezultira integralnim sistemom odluka kako bi se ostvarila željena budućnost.Pored toga što je planiranje jedna od funkcija procesa menadžmenta, ono je i naučna disciplina koja ima svoju metodologiju, koncepte i kategorijalni sistem. Menadžeri definišu šta je potrebno da se uradi, kada, kako i ko to treba da učini. Menadžer proizvodnje planira način korišćenja kapaciteta, marketing menadžer planira način uvođenja novog proizvoda, kanale distribucije i cijenu proizvoda, finansijski menadžer izvore i alokaciju sredstava. Potreba za planiranjem postoji na svim nivoima organizacione strukture, a izraženija je na višim nivoima zbog većeg uticaja na uspeh preduzeća. Planovi se mogu razlikovati po fokusu, formi, stepenu obuhvaćenih detalja, vremenskom horizontu, funkcionalnom području, pristupima. Planiranjem se dobija poželjna slika budućih okolnosti, uzimajući u obzir trenutno raspoloživa sredstva, prošla iskustva i brojne druge faktore.
MENADŽERSKO PLANIRANJE
Planiranje je temeljna, polazna funkcija menadžmenta. Planiranje je proces koji uključuje izbor zadataka i ciljeva te akcija za njihovo ostvarivanje i zahtjeva odlučivanje, odnosno izbor između alternativnih budućih smjerova djelovanja. Planovi osiguravaju racionalan pristup ostvarivanju prethodno odabranih ciljeva. Planiranje ima zadatak preduzeću osigurati:
da zna zašto postoji i što mu je temeljno područje djelovanja,
da zna koje su mu dobre, a koje loše strane,
da zna koje prilike i prijetnje dolaze iz eksterne okoline,
da može prepoznati i uspostaviti odgovarajuće standarde poslovanja te
da ima definirana pravila ponašanja (politiku) koje će se pridržavati svi zaposlenici u izvršavanju ciljeva preduzeća.
U skladu s tim nužno je odgovoriti na sljedeća pitanja:
1. gdje se preduzeće sada nalazi?
2. gdje se želi naći u budućnosti?
3. kako tamo stići?
Planiranje predstavlja most između sadašnjeg i željenog položaja preduzeća. Bez planiranja poslovanje je prepušteno slučaju. Planiranje je intelektualno zahtjevan proces jer traži da svjesno odredimo smjerove djelovanja i temeljimo naše odluke na svrsi, znanju i preciznim procjenama.
Važnost planiranja
Važnost planiranja slijedi iz njegova četiri najvažnija aspekta:
doprinosi ostvarivanju svrhe i ciljeva poslovanja,
primat među menadžerskim funkcijama,
sveprisutnost planiranja i
efikasnost planiranja.
Svaki plan i svi njegovi prateći planovi trebali bi doprinijeti ostvarenju svrhe i ciljeva preduzeća. To proizlazi iz prirode organiziranog preduzeća koje postoji zbog ispunjenja zajedničke svrhe vlasnika, menadžera i zaposlenika smišljenom suradnjom. Planiranje logično prethodi izvođenju svih ostalih menadžerskih funkcija jer menadžer mora planirati da bi znao koje su vrste organizacijskih odnosa i osobnih kvalifikacija potrebne, kojim putem treba voditi podređene i koju vrstu kontrole treba primijeniti, dakle sve ostale funkcije menadžmenta je potrebno najprije isplanirati.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET