Planiranje | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Planiranje". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
7. PLANIRANJE
MITOVI O PLANIRANJU
Moguće je identifikovad nekoliko mitova i pribegavanja da se objasni nerazumevanje u vezi sa planiranjem.
1. Planiranje se pokazuje netačnim, pa je ono gubitak vremena u menadzmentu. Krajnji rezultat planiranja je samo jedan od tih ciljeva. Taj proces može biti vredan čak iako rezultati ne ostvaruju cilj. Planiranje traži me- nadžment da misli šta želi da radi i kako to da radi. Ovo objašnjenje može imati signifikantnu vrednost. Menadžment koji stvara dobar posao planiranjem, imaće smer i cilj, jer planiranje treba da minimizira pogrešno korišćenje energije.
2. Planiranje može eliminisati promene. Planiranje ne može eliminisati promene. Promene će se desiti bez obzira na to što menadžment čini. Menadžment se angažuje u planiranju da anticipira promene i otkrije najefikasniju odgovornost za njih.
3. Planiranje smanjuje fleksibilnost, ali to je samo prinuda ako menadžment prestane da planira, pošto je to već jednom učinio. Planiranje je stalna aktivnost. Neki planovi, manje-više mogu biti fleksibilniji od drugih.
Planiranje predstavlja prvu medju nekoliko funkcija menadžmenta, budući da ceo proces menadžmenta započinje njime.
Kada smo ranije govorili o Fayol-u, istakli smo njegov doprinos koncepciji upravljanja i naglasili da on pod menadžmentom podrazumeva anticipiranje, odnosno gledanje na proces unapred. Maksima "managing - znači gledati unapred" Postoji zaista veliki broj definicija o planiranju i njegovoj nužnosti kao svrsishodnom radu o očekivanoj budućnosti.
"Srž sistema upravljanja je planiranje. Njegova uloga i značaj u razvoju i poslovanju preduzeća može se ilustrovati sledećim stavovima:
- planiranje je proces donošenja medjusobno povezanih odluka o ciljevima razvoja preduzeća, strategijama, taktikama i politika za ostvarivanje tih ciljeva;
- planiranje je sistem odlučivanja u kome se na bazi predvidjanja mogućih situacija u okruženju traži ona kombinacija raspoloživih i očekivanih resursa pri kojima se ostvaruje najbrži rast preduzeća.
- planiranje je anticipativno prilagodiavanje poslovnih aktivnosti preduzeća promenama u njegovom okruženju, da bi se izbegle potencijalne opasnosti i na najbolji način iskoristile šanse koje se pružaju."
Da bismo znatno sadržajnije objasnili ulogu i značaj planiranja poslužićemo se jednom kratkom retrospektivom ekonomske nauke po ovom pitanju. Naime, relativno je mali broj savremenih buržoaskih ekonomista koji negiraju potrebu uplitanja države u primenu različitih sistema i metoda njenog uticaja, odnosno planiranja. Daleko je veći broj onih gradjanskih ekonomista koji ukazuju na neminoynost primene različitih sistema, metoda, modela i tehnika planiranja. O tome Šnajder kaže: "Svakako, ko donosi odluke u sferi ekonomije mora da planira. Po torn pitanju ne može biti drugih mišljenja. Ono što je važno i o čemu se može diskutovati je pitanje forme državnog planiranja u pretežno tržišnoj privredi."
Kod većeg broj a gradjanskih ekonomista - reformista, kao što je J.K. Galbtraith, nailazimo na stav, da je planiranje nužnost. On pored ostalog kaže: "...da je prepuštanje ekonomskih tokova delovanju tržišta značilo "prepustiti se slučaju." Naglašavajući bitne karakteristike "industrijskog sistema" i "organizovanog korišćenja kapitala i tehnologije", Galbraith podvlači, da je planiranje u širim razmerama nadomestilo tržište"
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET