Planiranje | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Planiranje ". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Megatrend univerzitet
Fakultet za kulturu I medije
Seminarski rad
Predmet: Osnove Menadžmenta
Tema: Planiranje
Sadržaj:
Uvod 3
Uloga i znacaj planiranja 4
Strategijsko planiranje 5
Operativno planiranje i implementacija 6
Vizija i misija organizacije 8
Zaključak 9
Literatura i izvori 10
Uvod
Radi boljeg razumevanja konkretne uloge IOM-a pre svega je potrebno reći da pravni okvir za delovanje ove medjunarodne organizacije dolazi iz Akta o referendumu iz 2009 donetog od strane vlade Sudana a koji je proizašao kao rezultat poštovanja mirovnog dogovora koji su zaraćene strane potpisale 2005 . U ovom dokumentu se jasno istice da IOM treba da asistira Referendumskoj komisiji Juznog Sudana prilikom sprovodjenja referenduma van granica svoje zemlje i tako daju priliku i ljudima izbeglim iz Sudana zbog dugogodisnjeg građanskog rata da iskažu svoju volju. Odlučeno je da se ova aktivnost organizuje u 8 strateški odabranih zemalja sveta Egipat, Kenija, Etiopija, USA, Australija, Uganda, Kanada, Velika Britanija.
Uloga i znacaj planiranja
Odluka da se projekat glasanja implementira u 8 zemalja sveta donešena je kao rezultat strateškog planiranja menadžera na višem nivou uprave IOM-a i u saradnji sa Sudanskom referendumskom komisijom . Proces koji je predhodio donošenju takve odluke možemo navesti kao čist primer strateškog planiranja u cilju ostvarivanja misije IOM.- a kada je reč o pružanju podrške Sudanskoj komisiji u sprovođenju demokratskog i slobodnog referenduma medju sudanskom dijasporom u izbeglištvu. Naime takva odluka doneta je posle detaljnog istraživanja sprovedenog samo u svrhu tacnog mapiranja stanovništva Južnog Sudana koje nije živelo u svojoj zemlji zbog građ anskog rata koji je poceo 1955. god. i sa manjim prekidima trajao do 2005. k ada je i potpisan mirovni sporazum. Donošenjem odluke da se u svih 8 zemalja otvori p o jedna kancelarija u kojima će zaposleni raditi na sporovođenju ovog projekta završava se uloga viš eg menadžmenta organizacije i u daljoj fazi se sprovodi operativno planiranje za izvršenje misije. Primetili smo da sada sam projekat OCRV dobija svoju misiju koja dalje služi menadžerima srednjeg nivoa u hijararhiji organizacije radi lakseg planiranja dalje implementacije. Daljim razvijanjem operativnih planova dolazi se i do nižeg nivoa menadžera prve linije u organizaciji koji ponovo na osnovu svog planiranja na terenu rade direktno na ostvarivanju i nadgledanju implementacije projekta i ujedno dostizanja glavne izjave u misiji organizacije. Kroz ovakvu organizacijsku strukturu jasno je da je planiranje kjlucni deo u menadžerskom poslu i da se moze primenjivati na svim nivoima organizacije. Takođe je evidentno da je nemoguce voditi organizaciju ka ispunjenju svoje misije bez upotrebe i strateskog i operativnog planiranja.
Strategijsko planiranje
Pored ovakve vrste projekata IOM je širom sveta angažovan na mnogo različitih polja. B ave unapređenjem javnog zdravlja izbeglica smeštenih u ogromnim izbegličkim kampovima širom sveta kao i ekonomskim razvojem ciljnih zajednica. Još jedan primer svestranog strategijskog planiranja unutar organizacije a ponovo u svrhu ostvarivanja osnovne misije organizacije.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET