Međunarodne institucije - MMF | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Međunarodne institucije - MMF". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Seminarski rad iz predmeta
MEĐUNARODNO POSLOVANJE
Tema: Međunarodne institucije - MMF
S A D R Ž A J
1. UVOD ……………………………………………………………………………………..…... REF _Ref261194799
h 1
1.1. Istorijat MMF-a…………………………………………………….……………..………1
1.2.Društvene promene u istočnoj Evropi i Aziji u periodu 1990-2004 ………..…........….....3
2. MMF – način organizovanja ……………………………………………………..….…………4
2.1. Struktura upravljanja MMF-a ……………………………………………………....……5
2.1.1. Upravni i Izvršni odbor ………………………………………….……….………5
2.1.2. Popis upravljačkih direktora MMF-a …………………………………….………6
2.2. Odgovornost i transparentnost MMF-a ………………………………………….……….6
2.3. Zajam od MMF-a …………………………………………………………....…….……..7
2.4. Glavni cilj MMF-a ………………………………………………………………....…….9
2.4.1 Nadzor ……………………………………………………………….…………..10
2.4.2 Tehnička pomoć i obuka ………………………………………………...………10
3. MMF i naša zemlja od osnivanja do današnjeg dana ………………………………...………11
3.1. MMF i SFRJ ……………………………………………….……………….…………..11
3.2. MMF i Savezna Republika Jugoslavija (Srbija I Crna Gora) ……………………….….12
3.3. MMF i Srbija ……………………………………………………………………...……13
4. Globalizacija i kriza, period od 2005 do danas .........................................................................14
5. ZAKLJUČAK - Za i protiv članstva Srbije u MMF-u ………….……………………………15
Izvor – Literatura i linkovi ............................................................................................................17
UVOD
Istorijat MMF
Tokom velike depresije 30-ih godina prošlog veka i godinama koje su sledile, države su pokušavale pomoći svojim ekonomijama tako što su na svojim granicama podizale ekonomske barijere i na taj način onemogućavale slobodnu razmenu, usredsredivši se na taj način na jačanje svoje interne ekonomije i pokušavajući ostvariti nadmoć nad stranim valutama. Neprestano su se takmičile za osvajanje izvoznih tržišta i suzbijale slobodu građana svojih država da drže stranu valutu u svom posedu. Ove mere su dale poražavajuće rezultate jer je Svetska trgovinska razmena značajno opala u kratkom periodu što je prouzokovalo i padom zapošljavanja i automatski pad životnog standarda u mnogim zemljama.
Ekonomski stručnjaci mnogih zemalja bili su svesni da su takve mere neodržive i sve glasniji su bili zagovornici ideje da je neophodno formirati međunarodnu instituciju koja bi nadgledala međunarodni monetarni sistem, sistem deviznog kursa i međunarodnih plaćanja koja bi omogućila zemljama članicama i njihovim građanima da kupuju robu i usluge jedni od drugih. Ekonomski stručnjaci su bili ubeđeni da bi novoformirana institucija obezbedila stabilnost deviznih kurseva i podstakla njihove zemlje članice da ukinu oganičenja koja su sprečavala međunarodnu razmenu i trgovinu.
Međunarodni monetarni fond (MMF) je osmišljen pri Ujedinjenim nacijama u julu mesecu 1944. kada su predstavnici 45 zemalja u gradu Breton Vuds u Nju Hempširu (New Hampshire) na severoistoku Sjedinjenih Američkih država (SAD), dogovorili okvir međunarodne ekonomske saradnje za koji su verovali da će biti uspostavljen nakon Drugog svetskog rata. Ovaj okvir međunarodne ekonomske saradnje trebao je da obezbedi izbegavanje ponavljanja katastorfalne ekonomske politike koja je umnogome doprinela slomu svetske ekonomije i ekonomsku krizu. Odlučeno je da se kao stalno sedište MMF-a odabere Vašington-SAD.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET