Gaj Julije Cezar Oktavijan Avgust | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Gaj Julije Cezar Oktavijan Avgust". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Семинарски рад
ТЕМА: Гај Јулије Цезар Октавијан Август
Увод
Када је овај млади човек ступио на историјску сцену дошло је до судбоносне промене у Римској републици. С њим је дошло једно ново време и нов начин схватања власти у општем смислу. У модерној историографији се доста расправља о Августовој власти, као и о постанку принципата. Овај човек је за собом оставио доста сведочанстава на основу којих можемо да реконструишемо његову владавину. И дан данас ће сваки историчар који добро пзнаје историју старог Рима рећи да се период Октавијанове владавине може назвати златним добом Рима уопште.
Октавијанова младост
Припадао је угледном роду Октавијеваца, који су за време краља Тарквинија Приска били сврстани међу плебејске
родове, а у време Сервија Тулија били су уздигнути на ранг патриција. Сам Август није писао ништа сем да се родио у старој и богатој породици витешког порекла у којој је његов отац био први сенатор. Његов отац Гај Октавије је већ у раној младости поседовао велики иметак. Умро је природном смрћу приликом повратка са пута из Македоније 59. Пре н.е и за собом оставио троје деце: Октавију старију коју је имао са женом Анхаријом, Октавију млађу и Октавијана које је имао са Атијом. Атија је била кћи Јулије, сестре Гаја Јулија Цезара. Октавијан Август се родио у време конзулата Марка Тулија Цицерона и Гаја Антонија, 63. Године пре н.е, на брежуљку Палатину. Са четири године изгубио је оца, а са дванаест година одржао је говор на сахрани своје баке Јулије. Четири године након тога, када је обукао мушку тогу примио је приликом Цезаровог афричког тријумфа војне дарове иако није, због младости суследовао у рату. Када се Цезар упутио у Хиспанију како би се обрачунао са синовима Гнеја Помпеја, млади Октавијан га је пратио. Касније када је Цезар спремао поход на Дачане и даље на Парте, Октавијан је послат напред у Аполонију, где се задржао неко време бавећи се наукама. Кда је Цезар убијен (44.), Октавијан је именован његовим баштиником. Међутим, преузимање власти није ишло тако глатко јер је наишао на отпор Цезаровог војсковође, Марка Антонија који се удружио са египатском краљицом Клеопатром. Рат против Цезарових убица био је окончан 31. Пре н.е, Октавијановом победом код Акцијума над Марком Антонијем.
Августова власт
После 31. Пре н.е промене које је Октавијан спреовео биле су постепене. Његов положај од 30. До 27. Пре н.е тешко је превно одредити. Пзнато је да је после победе код Акцијума два године провео на Истоку и да се 29. Вратио у Рим како би прославио тријумф. Те године, као и предходних биран је за конзула, а добио је и цензорска овлашћења. Добија и право да именује нове патрицијске родове јер им је број био смањен услед грађанских ратова и проскрипција. Године 28. Пре н.е заједно са Агрипом врши звање конзула и први пут након 43. Године пре н.е спроводи ценз и саставља нов списак сенатора. Сада у редове сената могу ући само они који оставрују приход од 1 200 000 сестреција, а не од 800 000 као што је било до тада. На тај начин је број сенатора који је у време грађанских ратова износио и преко 1000 постепено смањен на 600. У овом списку Октавијаново име ставњено је на чело, па отуда и његова титула princeps senatus. Док је у време Републике ово звање било без нарочитих овлашћења, у Октавијановом случају значило је да може да врши утицај и на унутрашњу и спољну политику. Први корак у стварању нових правних основа Октавијан је предузео на седници сената 3. Јануара 27. Гонине пре н.е. Наиме, одрекао се ванредних овлашћења и власт предао сенату и римском народу. Наравно, ово је била само представа. Да је сенат којим случајем прихватио Октавијанову понуду, вероватно би се суочио са новим грађанским ратом.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET