Devizno tržište | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Devizno tržište". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


FAKULTET ZA POSLOVNE STUDIJE
Banja Luka
1.Uvod Devizno tržište
Slika broj 1.Funansijsko tržište
Pod tržištem se podrazumjeva mijesto na kome se susreću ponuda i tražnja za robama, uslugama, faktorima proizvodnje i novč anim sredstvima. Devizno ili međ unarodno tržište je dio ukupnog finansijskog tržišta na kojem se prema utvrđ enim uslovima i pravilima trguje stranim valutama, tj. razmenjuju devize. Osnovni zadatak mu je da snabjdeva učesnike stranim sredstvima plaćanja za plaćanje uvoza i izvoza.
Devizno tržište je tržište za razmijenu valuta koje je decentrilizirano i rasprostranjeno širom svijeta. Devizno tržište je najveće i najlikvidnije financijsko tržište na svijetu.Primarna svrha deviznog tržišta je da pomogne internacionalnom trgovanju i investicijama, dopuštajući pojedincima, pre duzećima i vladama da pretvore jednu valutu za drugu. Ukoliko se prodaje i kupovina deviza obavlja na tačno određenim mjestima u tačno određeno vrijeme i po tačno utvrđenim pravilima onda je riječ o organizovanom deviznom tržištu tj.deviznoj berzi. Međutim najveći broj deviznih transakcija se obavlja van organ izovanog deviznog tržišta i to u odnosima između banaka i njihovih mušterija koji su krajni kupci odnosno prodavaoci deviza.
FAKULTET ZA POSLOVNE STUDIJE Banja Luka
Tri grupe učesnika: dileri, klijenti i brokeri.
1.Dileri (kreatori tržišta) u svakom trenutku obezbeđuju ponudu i tražnju deviza; formiraju kurseve; formiraju zalihe valuta; zarađuju iz kotacionog raspona (marže) – razlike između višeg (prodajnog) i nižeg (kupovnog) kursa 2.Klijenti preduzeća, ne bankarske finansijske institucije (investicioni fondovi i osiguravajuća društva), centralne banke i stanovništvo; kupuju od dilera 3.Brokeri su posrednici u trgovini između dilera i, za razliku od brokera na tržištu akcija, trguju isključivo za tuđi račun; povezuju dilere, nemaju svoje kotacije, obezbeđuju veći stepen centralizacije tržišta, postoje elektronski brokerski sistemi
Devizno tržište osnovano je 1971.godine sa pojavom plivajuć eg deviznog kursa. Bretonvudski sporazum je uspostavljen 1944. godine sa ciljem da se stabilizuju strane valute. Na osnovu ovog sporazuma nacionalne valute su bile fiksirane u odnosu na dolar a dolar je bio fiksiran u odnosu na zlato tj. 35 dolara po unci zlata.
Nakon Drugog svetskog rata, internacionalna trgovina je drastično porasla zahvaljujući poslijeratnim konstrukcijama što je dovelo do naglog kretanja kapitala. Ovo je destabilizovalo devizni kurs koji je bio uspostavljen Bretonvudskim sporazumom. Sporazum je odbačen 1971. godine i dolar se više nije mogao konvertovati u zlato. Do 1973. godine valute su se ve ć počele formirati u odnosu na ponudu i tražnju što je dovelo do novih finansijskih instrumenata i slobodne trgovine.
Kretanje novca je ubrzano iz jedne zemlje u drugu sa napretkom kompjutera, tržista su se spojila jer je omogućeno trgovanje po azijskoj, evropskoj i američkoj vremenskoj zoni.
FAKULTET ZA POSLOVNE STUDIJE Banja Luka
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET