Elektronski novac | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Elektronski novac ". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај
Увод .................................................................................................................... 3
1.Дефиницаија електронског новца ............................................................. 4
2.Одлике електронског новца ....................................................................... 4
3. Модели система електронског новца ....................................................... 5
3.1. Општи модел ..................................................................................... 5
3.2. Посебни модели ................................................................................ 5
4. Потенцијални кораци у трансакцијама са електронским новцем .......... 6
5. Ограничења електронског новца ............................................................... 8
6. Макроекономски ефекти електронског новца .......................................... 9
7. Финансијске кризе ....................................................................................... 9
8. Могућност злоупотребе електронског новца .......................................... 10
9. Новац на интернету ....................................................................................10
10. Начини плаћања преко Интернета ......................................................... 11
11. Дигитални новац и банкарски систем .................................................... 12
12. Електронско плаћање ............................................................................... 12
12.1. Захтеви система електронског плаћања ..................................... 12
12.2. Методе плаћања ............................................................................. 13
12.3. Ризици система електронског плаћања ....................................... 13
Закључак ............................................................................................................. 15
Литература .......................................................................................................... 16
Увод
Новац је културно–историјска и друштвено–економска појава коју је људско друштво, на одређеном степену свог развоја, прихватило као медијум размене, мерило вредности и средство за плаћање. У примитивној робној размени функцију општег еквивалента обављале су различите робе (натурални новац), које су касније замењене новцем пуне материјалне вредности искованим од племенитих метала. Проблем са складиштењем новца вековима је био тај да новац, у ствари, нема никакву функцију ако не циркулише. Вредност — реална или имагинарна — и циркулација су блиско међусобно повезане и од виталног су значаја за суштину новца."
Новац је много више од комадића метала или украшеног шареног папира. Он представља јединицу вредности иза које стоји општепризнати ауторитет, обично национална влада. Међутим, новац и купоне могу емитовати мањи државни ентитети и корпорације различите величине и репутације. Банке могу и саме бити ауторитет у случају благајничких чекова и других инструмената.
Концепт путничког чека помогао је при даљој разради концепта новца. Путнички чек је само комад папира, али иза њега стоји обавеза за исплату „реалног" новца — кога дефинише влада или еквивалентни орган — увек када доносилац чека то затражи.
„У каквој је ово вези са компјутеризованим банкарством? Идеје о новцу еволуирале су све до коначног схватања да је новац само информација. Наравно, новац је обавеза да се плати или да се испоручи роба или услуге, али ако подаци на конкретној облигацији потичу из поузданих и општепризнатих извора, трансакције ће се одвијати само на бази информације."
Како глобална информациона инфраструктура расте, неминовно је да ће се новац њоме кретати у неком облику и размењивати за робу и услуге. До овога је већ дошло, у ограниченом обиму, на приватним мрежама, али Интернет већ убрзава ова кретања на нови и безбедан начин. Августа 1995. године рачуноводствена фирма Делоитте–Тоуцхе спровела је анкету међу банкарским руководиоцима у Сједињеним Државама да би се испитало њихово мишљење о могућем утицају он–лине банкарства на њихово пословање. Ови руководиоци су закључили да ће 50% банкарских огранака у Сједињеним Државама бити затворено. Ови огранци коришћени су за складиштење гомила новчаница и новчића у тешким, осигураним трезорима како би новац могао одмах да се изда трговцима или власницима рачуна, када они то буду захтевали. Ови огранци, као и особље које ради у њима, представљају један од највећих трошкова за једну банку. Шта се дешава са овим огранцима ако се новац заиста дефинише само као информација? Одговор је очигледан: они постају сувишни!
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET