Devizno tržište | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Devizno tržište". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
1. Pojam deviznog tržišta
2. Funkcije deviznog tržišta
3. Ponuda i tražnja deviza
4. Vrste deviznih tržišta
5. Organizacija deviznog tržišta
6. Instrumenti deviznog tržišt
7. Učesnici na deviznom tržištu
8. Poslovanje na deviznom tržištu
8.1. Oblici trgovine na deviznom tržištu
8.2. Osiguranje (hedžing) na deviznom tržištu
1. Pojam deviznog tržišta
Devizno tržište predstavlja specijalizovani deo finansijskih tržišta na kome se kupuju i prodaju strana sredstva plaćanja, usklađuju ponuda i tražnja, utvđuje devizni kurs i upravlja deviznim nacionalnim rezervama. Cilj ovog tržišta je održavanje optimalnog nivoa likvidnosti subjekata nacionalne ekonomije u njihovim poslovnim transakcijama sa inostranstvom1.
Osnovu za postojanje savremenog deviznog tržišta predstavlja međunarodni platni promet. Funkcija učesnika na deviznom tržištu je da od on nosilaca deviznih sredstava kupe raspoloziva sredstva i da ih prodaju zainteresovanim kupcima radi plaćanja njihovih obaveza u inostranstvu.
Funkcionisanje deviznog tržišta doprinosi, u institucionalnom smislu, međusobnoj povezanosti nacionalnih finansijskih tržišta. Ova povezanost izraz je realnih ekonomski tokova: međunarodne trgovine, međunardnih usluga I kretanja stanovništva koji dovode do ekonomske aktivnosti vezane za inostranstvo, odnosno aktivnosti izražene u novcu različitom od domaćeg, kao i kretanje kapitala između različitih zemalja. Devizno traženje je mehanizam koji izražava ponudu i tražnju za inostranim novčanim jedinicama, neophodnim za obavljanje poslovanja ekonomskih subjekata sa inostranstvom i obezbeđuje pretvaranje nacionalne valute u valutu stranih zemalja. Ova funkcija deviznog tržišta proističe iz samog principa funkcionisanja svetskog novca u uslovima postojanja različitih nacionalnih valuta. Devizno tržište, pored povezivanja nacionalnih finanisjkih tržišta izražava i njihovu međusobnu uslovljenost. Tendencija globalizacije finansijksih tržišta daje funkcionisanju deviznog tržišta novu fundamentalnu ulogu, kroz koju se uzajamno prepliću nacionalni i globalni faktori ekonomskog razvoja. U vezi s tim procesom, savremeno devizno tržište konstituiše posebne i nove struktuirane oblike. Pored toga, vrši se integracija deviznog i drugih segmenata finansijskih tržišta, pod uticajem promene novih tehnologija i komunikacija, kao i zbog deregulacija. Globalno devizno tržište, kao skup nacionalnih tržišta, po obimu transakcija predstavlja najrazvijeniji segment finansijskih tržišta.
Specifičnosti deviznih tržišta sastoje se u sledećem:

finansijksi instrumenti kojima se trguje na ovom tržištu – devize – same su po sebi specifične. Radi se o novcu koji predstavlja sredstvo plaćanja u nekoj drugoj zemlji;

na delatnost ovog tržišta vrši uticaj znatan broj makroekonomskih faktora, kao što su: mere eknomske politike (naročito monetarno – kreditne politike), devizna politika, spoljnotrgovinsko politika, nivo privredne aktivnosti, stanje platnog bilansa, i sl.;

devizno tržište je osetljivo na političke uticaje i poremećaje;

na ovom tržištu vladaju stroga pravila poslovanja, i

ovo tržište predstavlja vezu između finansijskih tržišta različitih zemalja.
Na deviznom tržištu obavljaju se sledeći poslovi:

kupovina i prodaja deviza, koja se vrši radi obavljanja međunarodnih plaćanja, radi održavanja likvidnosti, ostvarivanja zarada i sl. Ovi poslovi mogu biti promptni i terminski;
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET