Centralna banka i monetarno regulisanje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Centralna banka i monetarno regulisanje". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Sadržaj:
Uvod 3
1. POJAM I ZNAČAJ CENTRALNE BANKE 4
2. FUNKCIJE CENTRALNE BANKE 5
3. VLASNIČKA STRUKTURA, ORGANIZACIJA I RUKOVODEČA TELA CENTRALNE BANKE 7
4. MONETARNA POLITIKA 8
4.1. Ciljevi monetarne politike 8
4.2. Mehanizam monetarnog regulisanja 9
4.3. Centralna banka i monetarna politika 9
5.STEPEN NEZAVISNOSTI CENTRALNE BANKE 10
6.MONETARNI SUVERENITET I CENTRALNA BANKA 12
7.BUDŽETSKI DEFICIT I CENTRALNA BANKA 13
Zaključak 15
Literatura 16
Uvod
Stabilnost cena, tj. s tabilnost kupovne moći nacionalne valute, predstavlja na dugi rok glavni zadatak centralne banke u tržišnoj privredi. Inflatorni proces, koji obezbeđuje unutrašnju i spoljnu vrednost novca, ne može se razvijati u tržišnoj privredi na dugi rok bez odgovarajuće ekspanzije količine novca u opticaju. Brzina i efikasnost reagovanja centralne banke na inflatorne tenzije neraskidivo su vezani za njenu organizacionu strukturu i stepen institucionalne i stvarne nezavisnosti centralne banke od izvršne i zakonodavne vlasti. U državama federalnog tipa od psebnog značaja je preciziranje stepena centralizacije unutar centralno – bankarskog sistema u funkciji efikasnog vođenja monetarne politike. Centralnoj banci pripada dominantno mesto u organizovanju , usmeravanju i regulisanju savremenih , monetarnih i bankarskih sistema u svim zemljama . Centralna banka sreće se i pod nazivom novčana ili emisiona banka. Nastala je iz tzv. privilegovanih banaka , koje su imale mo gućnost da emituju novčanice. Onog momenta kada je u svakoj zemlji ostala samo po jedna takva institucija govori se o centralnoj b anci. Osnovno pravilo je da svaka zemlja ima jednu centralnu banku i da ona ne uspostavlja direktne monetarne i kreditne odnose sa nebankarskim sektorom, izuzev državom .
1. POJAM I ZNAČAJ CENTRALNE BANKE
Centralna pozicija od države zaštićenih banaka u okviru bankarskog sistema, njihova politička snaga kao državnih banaka, njihovo raspolaganje rezervama metalnog novca, njihova sposobnost da osiguraju dodatnu kolicinu novca kroz reeskontovanje komercijalnih menica, doprinelo je da ove banke postanu „banke banaka“. Poslovne banke imale su obavezu da najveci deo svojih rezervi likvidnih sredstava drže kod centralne banke. Ali su se druge banke mogle osloniti na centralnu banku u pogledu finansijske podrške u onim periodima kada je njihova pozicija likvidnosti bivala izuzetno loša.
Centralne banke bile su prinudjene da usavrše posebnu veštinu diskrecionog monetarnog regulisanja, kao i načine podrške usmerene ka očuvanju solidnosti bankarskog sistema u celini. Ovo regulisanje imalo je dva izraza:makro delovanje koje se odnosilo na globa lne monetarne uslove u privredi i mikro delovanje, koje se odnosilo na „zdravlje“ i dobrobit članova bankarskog sistema.
Ono što razlikuje centralne banke u odnosu na poslovne banke su sledeće bitne osobine :
emisija novčanica i kovanog novca i kontrola formiranja depozitnog novca
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET