Centralna banka i funkcije koje ona obavlja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Centralna banka i funkcije koje ona obavlja". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Visoko poslovna škola
strukovnih studija
Novi Sad
Seminarski rad
Tema: „Centralna banka i funkcije koje ona obavlja“
Novi Sad
SADRŽAJ
Uvod-Centralna(emisiona) banka
Centralna banka kao nosilac funkcije nadgedanja platnih sistema
Centralna banka kao institucijakoja obavlja poravnanje
Centralna banka kao operator i učesnik u platnim sistemima
5. Centralna banka kao regulator platnih sistema
6. Centralna banka kao „katalizator“ aktivnosti u platnim sistemima
7. Centralna banka kao nosilac funkcije nadgledanja
8. Zaključak
9. Literatura
1.Centralna (emisiona) banka
Centralna (emisiona) banka predstavlja specifičnu bankarsku instituciju monetarnog sistema koja je najčešće pod velikim nadzorom (kontrolom) i uticajne države. Centralna banka predstavlja „banku banaka“ i ostalih finansijskih institucija. Nastanak centralnih banaka se veže za „privilegovane banke“ koje su emitovale novčanice, a među njima samo je jednoj pripao monopol nad emisijonim poslovima. Prve emisione banke u evropi se pojavljuju sa industrijskom revolucijom, tako da su one bile preduslov ubrzanog industrijskog razvoja. I industrijski posmatrano, prva emisijona banka se pojavljuje u Švedskoj 1656. godine, pod nazivom „Riksbank of Sweden“. Najveći uticaj na razvoj centralni banaka u evropi je imala „ Bank of England“ koja je osnovana 1694. godine. Centralna banka u Francuskoj je osnovana 1800. godine , u Holandiji 1814. godine, u Nemackoj 1816. godine, u Austriji 1817. godine, u Danskoj 1818. godine, u Belgiji 1850. godine, a u SAD 1913. godine. Istorijat emisojone bake u našoj zemlji vezan je za razvoj „Privilegovane Narodne banke Kraljevine Srbije“ koja je osnovana 1983. godine. Nakon završetka Drugog svetskog rata donet je Zakon o uređenju i delovanju kreditnog sistema, sa kojim se Narodna banka Jugoslavije stavlja na sam vrh domicilnog kreditnog bankrskog sistema.
Praktična iskustva većih broja zemalja ukazuju, da postoje dva oblika emisionih banaka. Prvi oblik je potpuno zavistan od izvršne vlasti, što znači da emisiona banka isključivo operativno relizuje poslove koje se odnose na monetarnu i kreditnu politiku. Ovakav oblik funkcionisanja emisone banke bio je ranije karakterističan za socijalističke zemlje, a danas je karakterističan za zemlje u razvoju. Skoro da se sve ozbiljnije aktivnosti emisone banke u zemljama u razvoju mogu svesti na operacije odobravanja kredita, povlačenja kredita od poslovnih banaka, kupovinu i prodaju državnih hartija od vrednosti, određivanje visine kamatne stope i visine obavezne rezerve. Drugi oblik emisione banke počiva na visokoj institucionalnoj autonomiji u odnosu na izvršnu vlast zemlje. Za ovaj obilk organizovanja emisione banke karakteristična je veća odgovornost, jer je banka upućenja na tržišne mehanizme kreiranja količine novca u poticaju i mehanizam monetarno kredtine politike. Ovakav oblik emisionih banaka kararterističan je za visoko razvijene zemlje, kao što su SAD, Nemačka i Švajcarska.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET