Centralna banka BIH | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Centralna banka BIH". Rad ima 27 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Sadržaj:
Uvod _ _ _ _ _ _ _ _ _ 3
Pojmovno određene Centralne banke _ _ _ _ 4
Funkcije Centralne banke _ _ _ _ _ _ 5
Konjukturni privredni & politički ciklusi _ _ _ 7
Odnos vlade i Centralne banke _ _ _ _ _ 12
Personalni, finansijski i politički uticaj vlade na
Centralnu banku _ _ _ _ _ _ _ 14
Monetarna obaveza i uloga institucija _ _ _ _ 17
Odnos centralne vlasti i zakonodavne vlasti _ _ _ 19
Odnos sudske vlasti Centralne banke _ _ _ _ 21
Centralna banka Bosne i Hercegovine _ _ _ _ 22
Zakonska regulative Centralne banke Bosne i Hercegovine 23
Organizaciona struktura Centralne banke Bosne i Hercegovine 24
Upravljanje ljudskim resursima u Centralnoj banci Bosne i Hercegovine _ _ _ _ _ _ _ _ 25
Zaključak _ _ _ _ _ _ _ _ 26
Literatura _ _ _ _ _ _ _ _ 27
Uvod
Centralna banka zauzima dominantno mesto u organizovanju usmeravanju i regulisanju savremenih monetarnih i bankarskih sistema u svim zemljama. Pravilo je da svaka zemlja ima centralnu banku i da ona neposredno uspostavlja monetarne i kreditne odnose sa ne bankarskim sektorom, sem države. Prva centralna banka formirana je 1864. godine u Engleskoj.
Bitne osobine centralne banke su:
emisija novčanice i kovankog novca i kontrola depozitnog novaca
regulisanje potencijala banka
supervizorska funkcija u odnosu na ostale banke i druge finansije instritucije
garant likvidnosti bankarskog sistema
Pojmovno određenje centralne banke
suspendovana odluka stupa na snagu. instrukciju istra finansija. kralj.tu ili pak interesima države. de finansiranja budžetskCentralna monetarna ustanova prema svom poslovnom obeležju jeste emisiona banka ili banka banaka. Njena uloga, funkcija i odgovornost u domenu kreditno-monetarne, emisione, devizne politike i regulisanja novčane mase izvodi se iz prava i ovlašćenja koje njeni osnivači (najčešće država) prenose na nju kao monetarnu instituciju. S obzirom na pravo centralne monetarne ustanove da određuju ukupnost odnosa u monetarno-kreditnoj sferi, ona uvek ima i određenje nacionalne banke, koju nacionalnu pripadnost ističe i u svom nazivu.
Pored niza zajedničkih obeležja, širina uticaja odnosno ovlašćenja centralne banke kao monetarne ustanove bitnije se ne razlikuje između pojedinih država. Širina ingerencija centralne monetarne ustanove je uglavnom u tesnoj vezi sa razvijenošću ukupne i finansijske infrastrukture. Tamo gde je finansijski mehanizam u manjoj meri razvijen, veći je uticaj emisione banke i u poslovima kreditiranja krajnjih korisnika, kreditiranja države, uređenja odnosa na finansijskom tržištu i dr. Sasvim je obratna situacija u slučaju široko razvijene finansijske infraukture. U tom slučaju centralna monetarna banka najveći deo svoje intervencije posvećuje emisionom mehanizmu, odnosno kreditno-monetarnom regulisanju novca i kredita u opticaju.
Centralna banka je vladina agencija koja:
vrši emisiju novčanica i kovanog novca
reguliše ponudu novca i kredita u privredi, kamatne stope, devizni kurs (vodi monetarnu politiku)
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET