Zemljišni kapital i zemljišna renta | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zemljišni kapital i zemljišna renta". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

С А Д Ж А Ј
УВОД 1
ЗЕМЉИШНИ КАПИТАЛ И ЗЕМЉИШНА РЕНТА 2
ЗАКУПНИНА И РЕНТА 3
ДИФЕРЕНЦИЈАЛНА РЕНТА 4
ДИФЕРЕНЦИЈАЛНА РЕНТА 1 5
ДИФЕРЕНЦИЈАЛНА РЕНТА 2 7
АПСОЛУТНА РЕНТА 9
МОНОПОЛСКА РЕНТА 10
ЦЕНА ЗЕМЉЕ 11
ЗАКЉУЧАК 12
ЛИТЕРАТУРА 14
УВОД
Renta (franc.rente) je dohodak шto ga u naturi ili novcu stiчe odreђena osoba (rentijer), bez vlastitog rada ili preduzetniчkog delovaњa, veћ na temeљu ispuњenih uplata, nasleђa ili vlasniшtva nad nekretninama. Rentom se naziva i dohodak шto ga u obliku dividende donosi kapital uloжen u akcionarska druшtva. Najчeшћe se raspravљa o renti kod osiguraњa i o zemљiшnoj renti.
Rentijer je osoba koja nije angaжovana u proizvodњi, trgovini ili nekoj drugoj delatnosti veћ жivi od rente tj. dohotka шto ga stiчe kao vlasnik zemљiшta ili na temeљu uloжenog ili pozajmљenog kapitala, zakupљenih deonica, iznajmљivaњa radnih i stambenih prostorija itd.
Zemљiшna renta je ekonomski oblik realizacije zemљiшnog vlasniшtva. Њome se iskoriшћava monopol raspolagaњa zemљom, њeno posedovanњe i iskљuчivo raspolagaњe jednim delom zemљine povrшine.
Oblik u kome se ostvaruje ta realizacija zemљiшнog vlasniшtva bitno zavisi od dostignutog stepena ekonomskog razvoja i na њemu zasnovanog sistema proizvodnih odnosa.prvi oblici zemљiшne rente susreћu se u razdobљu feudalizma.
ЗЕМЉИШНИ КАПИТАЛ И ЗЕМЉИШНА РЕНТА
Земљишни капитал је посебан облик капитала који је уложен ради стицања приватне својине на одређеном земљишном тлу. Улагање капитала у куповину земље не значи, куповину земље са основним циљем да би се организовала производња пољопривредних производа, већ једноставно стицање својине односно куповину прихода који приватна својина на земљу доноси. Тај доходак који приватна својина и монопол доноси зове се рента. Другим речима рента представља економски облик реализације земљишне својине.
За разлику од других облика капитала који су производни и створени у претходним процесима проиуводње и као такви могу се и даље увећавати, земљишни капитал се не може производити нити увећати. Тако на пример, зајмобни капитал, узет на зајам, нема потребе за новим капиталом. Међутим код земље узете на коришћење (под закуп), потребан је нов капитал у односу на онај који је морао да буде уложен у куповину земље. Куповина земље, а самим тим стицање приватне својине на земљу је непроизводно улагање капитала које само отвара могућност њеног производног коришћења и присвајања одређеног дохотка, односно ренте.
Иако земљишни капитал има посебну специфичност у односу на друге облике капитала, ипак њега регулише закон вредности, односно ѕакон просечног профита као основни ѕакон крупне робне проиѕводње. Ѕакон вредности у области пољопривреде није нарушен, јер извор ренте није само природни монопол земљишне својине, већ и вишак вредности створеног у пољопривреди или другим областима производње.
Имајући у виду да је пласирање капитала за куповину земље само један од могућих облика пласмана капитала, њега ипака као што смо већ истакли карактеришу одређене специфичности, које се морају имати у виду приликом разматрања производње и расподеле вредности у пољопривреди.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET