Tražnja | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tražnja". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
EKONOMIJA
TEMA:
TRAŽNJA
SADR@AJ
1. POJAM, FAKTORI, STRUKTURA (PLAN) TRAŽNJE 3
1.1. PLAN (struktura) TRAŽNJE 5
2. KRIVA TRAŽNJE, NJENI FAKTORI I OPŠTI ZAKON TRAŽNJE, UTICAJ PRODAJNIH CENA NA TRAŽNJU 6
2.1. FAKTORI KOJI UTI^U NA "krivu tražnje" 7
3. VRSTE TRAŽNJE 9
3.1. INDIVIDUALNA TRAŽNJA 9
3.2. AGREGATNA TRAŽNJA 9
4. TRAŽNJA ZA SREDSTVIMA ZA PROIZVODNJU I SREDSTVIMA ZA POTROŠNJU 11
5. OPŠTI ZAKON TRAŽNJE 12
Kurno-Maršalov zakon tra`nje, T = f (c) 12
Edžvort-Parteov zakon tra`nje 13
Slutski-Hiks-Alenov zakon tražnje 13
Mur-Šuleov zakon tražnje 13
5.1. IZUZECI OD OPŠTEG ZAKONA TRAŽNJE 14
6. ELASTIčNOST TRAžNJE 15
6.1. CENOVNA ELASTIČNOST TRAŽNJE I NJENE DETERMINANTE 15
IZRAČUNAVANJE CENOVNE ELASTIČNOSTI TRAŽNJE 16
Vrste cenovne elastičnosti 17
7. KORIčENA LITERATURA 20
1. POJAM, FAKTORI, STRUKTURA (PLAN) TRAŽNJE
Tražnja predstavlja jedan od principa ekonomije, neizostavna je determinanta tržišne ekonomije, pojava zavisna od brojnih ekonomskih i neekonomskih faktora, element koji određuje tržišnu pojavu cene.
Ljudi žele da na najbolji način zadovolje svoje potrebe, uz postojeći nivo svog dohotka i imovine i uz date cene na tržištu. Štura definicija tražnje bi glasila da je to određena količina novca kojim se određena vrsta robe kupuje.
Kako su osnovne determinate tržišne ekonomije ponuda i tražnja, te bez robe nema ni ponude, a bez određene količine novca ni tražnje, govorimo o novcu kao materijalnoj odrednici tražnje. Novac nije jedini faktorn koji određuje tražnju, ali su odgovarajuće platežna sredstva, odnosno raspoloživa količina novca, okvir postojanja tražnje. Tako su pomenuti raspoloživim novčanim sredstvima određene stvarne mogućnosti tražnje u svim slučajevima, kako za pojedinačnu tražnju, tako i za ukupnu tražnju za određenom vrstom robe, takođe i za ukupnu tra`nju u jednoj privredi.
Tražnju možemo predstaviti i kao traženu količinu nekog dobra koja jeste količina tog dobra koju su kupci spremni da kupe.
Ako zanemarimo postojanje novčanih rezervi (formiranih u ranijem periodu) možemo reći da ukupan obim tražnje u jednoj privredi zavisi od:
veličina društvenog bruto proizvoda,
njegove vrednosne strukture i
namenske raspodele
Ovako odrteđena ukupna tražnja nikako ne bi mogla da bude veća od vrednosti proizvedenog društvenog bruto – proizvoda.
Njegovom vrednosnom strukturom određena je minimalna tražnja za sredstvima za proizvodnju i maksimalno moguća tražnja za sredstvima za potrošnju. Namenska raspodela dru{tvenog bruto – proizvoda određuje stvarnu tražnju i za sredstvima za proizvodnju i za sredstvima za potrošnju.
Ilustracija pomenutog kao primer izgleda ovako:
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET