Tranzicijski menadžment | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tranzicijski menadžment". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
College of Modern Menagment
Fakultet poslovne ekonomije
______________________Banja Luka____________________
Ime i prezime:
P R I V A T I Z A C I J A
S e m i n a r s k i r a d
PREDMET: TRANZICIJSKI MENADŽMENT
College of Modern Menagment
Fakultet poslovne ekonomije
______________________Banja Luka____________________
SADRŽAJ:
Uvod………………………………………………………………............................2
Polazne činjenice i pretpostavke o tranziciji
i privatizaciji……………………………………………………..........................................3
Proces privatizacije u zemljama Istočne Evrope........................................................4
Osnovne karakteristike procesa privatizacije
u našoj zemlji…………………………………………………….........................................9
Zaključak………………………………………………………...............................10
Literatura…………………………………………...................…………................11
College of Modern Menagment
Fakultet poslovne ekonomije
______________________Banja Luka____________________
UVOD
Dosadašnja iskustva razvjenih zemalja, modernih privreda, poznaju dva alternativna pristupa u organizovanju informativne, selektivne i alokative funkcije: tržišni i birokratski. Procesi “konvergencije” znatno su redukovali rigoroznost tzv. ”čistih modela”, ali je nesumljiva činjenica da su sva prilagođavanja unutar alternativnih sistema vršena ne dovodeći u pitanje samu suštinu vrijednosti opredjeljenja društva čiju su ekonomsku suštinu izražavali.
Slom birokratskog modela i otvaranje procesa tranzicije u bivšim komunističkim zemljama ponovo u centar reforme vraća problem vlasništva kao ishodišne tačke u obezbjeđenju efikasnosti.
Privatna svojina nad sedstvima za proizvodnju i kao prirodni interes za racionalnim korištenjem imovine kao i njenim stalnim uvećanjem predstavlja razvojni motor u tržišnoj privredi.
Ambijent konkurencije, koji tržište nameće, stalno podstiče preduzeća na racionalizaciju, modernizaciju i rast. Naposredan interes za uvećanjem imovine uvijek u korist razvoja razrješava dilemu akumulirati ili trošiti ostvareni dobitak.
U slučaju komunizma, socijalizma, sjedinjena su bila upravljačka i vlasnička prava. Odvajanje vlasništva od upravljanja je uporište teze, koju neki ekonomisti zastupaju, da moderna privreda različito funkcioniše od klasične u kojoj su sjedinjena uprvaljačka i vlasnička prava.
Privatna svojina nad resursima i tržišna alokacija, shodno interesima vlasnika uz stabilan institucionalni i monetarni ambijent, su osnova efikasnosti i dinamičnog rasta.
U ovom radu nastojat ću da dam osnovne smjernice privatizacije, njene ciljeve i razultate. Takođe, pokazat ću šta se privatizacijom nastoji uspostaviti kao i stanje privrede nakon privatizacije.
College of Modern Menagment
Fakultet poslovne ekonomije
______________________Banja Luka____________________
POLAZNE ČINJENICE I PREDPOSTAVKE O TRANZICIJI I PRIVATIZACIJI
Socijalističko uređenje privrede je podrazumjevalo negaciju vrijednosne matrice koju produkuje privatno vlasništvo i tržište, uz afirmaciju neizbježnog birokratizma.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET