Tranzicija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tranzicija". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet Sinergija
Pravni fakultet
SEMINARSKI RAD
Predmet: Osnovi ekonomije
Tema: Tranzicija
Bijeljina, 2009.
Sadržaj:
UVOD........................................................................................................................... 3
ZAKLJUČAK..............................................................................................................11
LITERATURA.............................................................................................................12
UVOD
Pojam tranzicija znači prelaz ili prelazak. Posmatrajući sa ekonomskog aspekta ovaj pojam podrazumijeva prelazak jednog sistema u drugi, i to iz netržišnog u tržišni koncept privredjivanja.
Iz centralnog socijalističkog gospodarstva na tržišno tranzicija predstavlja transformisanje iz nedemokratskog u demokratsko, sastavljanje socijalističkih preduzeća na ravnopravni teren sa novim tržišnim konkurentima te na kraju, pokušaj da se uz pomoć znanja i modernizacije premosti vijekovni civilizacijski jaz između razvijenih i nerazvijenih zemalja u relativno kratkom vremenskom roku od jedne do nekoliko decenija. Proces se smatra završenim onda kada se produktivnost ne može pripisati istoriji preduzeća. Kao proces započeo je 90 – tih godina XX vijeka, a sam uzrok tranzicije su gospodarske krize koje su u socijalističkim zemljama nastupile zbog pada komunizma. Najznačajnije karakteristike same tranzicije su: sporost, skupoća, teškoće pri djelovanju samog procesa i dramatične promjene.
DEFINISANJE POJMA TRANZICIJE
„Tranzicija se definiše kao reformska strategija pretvaranja ( transformacije ) socijalističkih privreda i njihovog prestruktuiranja u otvorene tržišne privrede, kao i njihovo ravnopravno uključivanje u konkurenciju na svjetskom tržištu.“
Tranzicija je isto tako proces koji je iniciran  spontanim mehanizmima nastalim i zasnovanim na brojnim protivurečnostima u poslovnim sistemima. Samoupravni privredni sistem u socijalističkim zemljama nije uspio da obezbijedi adekvatan privredni razvoj, čime su privredno sistemske promjene postale nužnost.
To znači da privrede nekadašnjih socijalističkih zemalja imaju potrebu da se prije svega vlasnički transformišu, radi razgraničavanja prava svojine i odlučivanja po osnovu tog prava,  i da se uključe u globalnu konkurenciju sa novim pravilima igre, uz jasno utvrdjene ciljeve i strategije sopstvenog razvoja. To ujedno postaje jedno od važnijih pitanja za utvrdjivanje značaja tranzicije u cilju stvaranja novih strategija, kojima je potrebno pokrenuti privredni rast i razvoj. U procesu tranzicije veoma je važan pravilan i kvalitetan izbor strategija za uspješnu implementaciju utvrdjenih ciljeva i poslovanja preduzeća. Utvrdjivanje relacije izmedju tranzicije i razvoja preduzeća je od vitalnog značaja za donošenje odredjenih strategija radi  postizanja boljeg i bržeg razvoja.
Ona treba da izazove niz serijskih promjena i da pomogne u uspostavljanju novih, boljih mehanizama privredjivanja. Tranzicija predstavlja veoma potreban elemenat u izgradnji tržišne privrede.
Proces tranzicije počeo je 90-tih godina sa pretpostavkom da se privreda na najbrži mogući način transformiše u tržišnu ekonomiju. Ovaj proces se odvijao u manje-više različitim okolnostima, pri čemu su dostizani rezultati bili drugačiji i uglavnom su zavisili od trenutnog stanja privrede u zemljama koje su počele sa ovim procesom.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET