Tojotin nastup u Evropi | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tojotin nastup u Evropi". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
UNIVERZITET U BEOGRADU
EKONOMSKI FAKULTET
TOYOTINA EVROPSKA VOŽNJA
Analiza slučaja iz Međunarodnog strategijskog menadžmenta
Beograd, 2009. godine
Istorija Toyote
Toyota je jedan od najvecih svetskih proizvodjaca automobila sa prodajom vecom od 9.3 miliona automobila na svih pet kontinenata u 2007 godini. Prema rang listi casopisa " The fortune " za 2006 godinu Toyota ulazi u prvih top 10 svetskih kompanija.
Istorija kompanije toyota je pocela krajem 19 veka kada je Sakichi Toyoda napravio prvi japanski razboj na parni pogon sto je unelo revoluciju u japansku tekstilnu industriju tog doba. Sakichi Toyoda je ispunio svoj zivotni san kada je sa svojim sinom Kichirom Toyodom napravio 1924 godine prvi automatizovani razboj, kada je i dve godine nakon toga osnovana i Toyoda automatic loom works.
Posle posete Sjedinjenim drzavama i Evropi dvadesetih godina 20 veka, Kichiro Toyoda je postao veoma zainteresovan za tek zahuktalu, novonastalu automobilsku industriju i sa kapitalom od 100.000 funti koji je dobio prodajuci patentna prava na svoj automatizovani razboj, krenuo je u stvaranje fabrike za proizvodnju automobila i motora, koju ce i zvanicno i formirati 1937 godine pod nazivom Toyota motor company ( 1950 Toyota je u cilju razdvajanja proizvodne i prodajne funkcije formirala posebnu kompaniju za prodaju : Toyota motor sales company. Medjutim, sjedinjavanjem 1982 godine ove kompanije sa Toyota motor company nastaje kompanija ciji smo savremenici a to je Toyota motor corporation-TMC ).
Toyota je svoju proizvodnju pocela sklapajuci ravno pet kamiona na dan. Pedesetih godina je proizvodila samo 10.000 jedinica ali do osamdesetih godina Toyota se razvila u jednog od najvecih proizvodjaca automobila, proizvodeci 3-4 miliona automobila i kamiona godisnje. Do kasnih devedesetih rapidan rast proizvodnje Toyotinih prekomorskih fabrika, gurnuo je Toyotinu godisnju proizvodnju na skoro 5 miliona automobila. Toyota je od 1963 godine bila predvodnik na trzistu putnickih automobila a nije zabelezila operativni gubitak od kad je i zvanicno i pocela meriti performanse kompanije a to je od 40-tih godina 20 veka.
Toyotina prica je snazno inspirisala mnoge zapadne strucne akademske krugove kao i poslovnu stampu jos od ranih osamdesetih, ali generalni konsenzus medju svima njima je da su Toyotin proizvodni sistem (Toyota production system-TPS ) i sistem totalne kontrole ( Total quality control-TQC ) omogucili glavni izvor Toyotine konkurentne prednosti, zajedno sa kompanijskim razvojem proizvodnih kapaciteta i Toyotinim efektivnim odnosima sa dobavljacima.
TPS (Toyota production system )- u sirem smislu obuhvata tri osnovna elementa : proizvodnja, razvoj proizvodnje i odnosi sa dobavljacima tj lanac snabdevanja. TPS predstavlja proizvodni proces gde potrebni / pravi delovi (krajnjeg proizvoda ) moraju da stignu do proizvodne / montazne linije na potrebno mesto u trenutku kad postoji potreba za tim delovima i to bez pravljenja bilo kakvih viskova.
Ovaj pristup je predstavljao radikalno udaljavanje od konvecionalnih proizvodnih sistema koji zahtevaju velike zalihe i sto vecu proizvodnju bez obzira na aktuelnu traznju na trzistima. Ideja TPS-a je naprotiv bila da se proizvede precizna kolicina proizvoda potrebna (pozeljna) u datom vremenskom momentu u skladu sa trenutnom traznjom (u krajnjoj liniji i sa ispoljenim preferencijama krajnjih potrosaca ).Upravo je ovaj proizvodni proces zajedno sa dobavljackim sistemom " just-in-time" rezultirao da Toyota ima zalihe i delova i finalnih proizvoda na striktnom minimumu.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET