Teorija J | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Teorija J.M. KEYNSA". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SVEUČILIŠTE / UNIVERZITET „VITEZ“
FAKULTET POSLOVNE EKONOMIJE TRAVNIK
TEORIJA JOHN M. KEYNES-a
SEMINARSKI RAD
PREDMET:
SMJER STUDIJA:
Travnik, decembar/prosinac, 2011.
SADRŽAJ:
1. UVOD 3
1.1. Hipoteza 3
1.2. Ciljevi rada 4
1.3. Znastvene metode 4
2. ŽIVOT I DJELA JOHN MAYNARD KEYNSA 5
3. OPĆA TEORIJA: GLAVNE TEORIJSKE IDEJE 6
3.1. Keynesova reakcija na klasičare 7
3.2. Iznenađujuće posljedice 7
4. KEYNS I PRETHODNA EKONOMSKA TEORIJA 9
ZAKLJUČAK 12
LITERATURA 13
1. UVOD
Pojava Opšte teorije zaposlenosti,kamate i novca 1936. godine značila je potpuni zaokret u izučavanju ekonomije, ali i shvatanju uloge države u ekonomiji. Ekonomisti i političari su dobili teoretsku osnovu za suprostavljanje depresiji, ali je pojava Opšte teorije značila i kraj klasične ekonomije. Keyns se sa puno žestine obrušava na klasičnu ekonomsku misao, pod kojom podrazumijeva razvoj ekonomske misli od Adama Smitha do svog kolege sa Cambridge A.C. Pigoua.
U njegovoj knjizi “ Opća teorija zaposlenosti,kamate i novca 1936 godine” izložene su osnove današnje makroekonomije. Prije Keyns-a i njegove knjige vladala je teorija ekonomskog liberalizma koja se pretežito bavila mikroekonomskim problemima. Keyns je u svojim radovima 1933 I 1936 god. doveo u pitanju dotadašnju vjeru u slobodno tržište i vladajući princip Laissez-feire, što je značilo ogroman prevrat u ekonomskoj teoriji , te je često govorio i o “ Keynesijanskoj revoluciji” u ekonomskoj teoriji. Inspiracija za njegovu knjigu je bila velika kriza i velika depresija koja je počela 1929 god. i koja je trajala do 1933 god. koja je dovela do ivice socijalno ekonomske katastrofe.
Zapamćen je kao zagovarač vladine politike intervencionisanja, po kojoj bi vlada mogla koristiti fiskalne i monetarne mjere da bi ciljano ublažila efekte ekonomske recesije, depresije i ekspolozija. Mnogi ga smatraju osnivačem moderne makroekonomije.
1.1. Hipoteza
Hipoteza ovog rada glasi: „Moderna fiskalna politika-korištenje politike državnog oporezivanja i izdataka, radi utjecanja na cijene, zaposlenosti i dohotka jedan je od ključnih pitanja na koje ću dati odgovor u svom radu.“
1.2. Ciljevi rada
Ciljevi ovog rada jesu upoznati se sa teorijama John M. Keynes-a, kako i djelima i otkrićima koje je za sobom ostavio.
1.3. Znastvene metode
Prilikom istraživanja i formuliranja rezultata istraživanja korištene su sljedeće znanstvene metode: metoda analize i sinteze, metoda indukcije i dedukcije, te metoda deskripcije.
2. ŽIVOT I DJELA JOHN MAYNARD KEYNSA
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET