Rizici u berzanskom i bankarskom poslovanju | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Rizici u berzanskom i bankarskom poslovanju". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Sadržaj
Uvod …………………………………………………………………….… 3
1. Definicija bankarskih rizika …………………………………………..… 4
2. Vrste bankarskih rizika ……………………………………………….… 5
2.1 Bazični rizici ………………………………………………….… 6
2.2 Rizici koji opredeljuju poslovanje banaka u manjoj meri ............ 8
3. Upravljanje bankarskim rizicima .............................................................. 9
3.1 Upravljanje kreditnim rizikom banke ......................................... 10
3.2 Upravljanje kamatnim rizikom ....................................................12
3.2.1 Bilansni GAP ................................................................. 12
3.2.2 Duration GAP ................................................................ 13
3.2.3 Prednosti i slabosti bilansnog i Duration GAP – a ........ 14
Zaključak ..................................................................................................... 15
Literatura ..................................................................................................... 16
Uvod
Rizici u poslovanju banaka su karakteristika svakog bankarskog posla, tako da ni neutralni bankarski poslovi nisu bez rizika, a osvajanjem novih instrumenata, novih tehnika i strategija, finansijskog inžinjeringa, novih bankarskih proizvoda, a naročito finansijskih derivata, lista rizika se neprestano širi. Za bankare i zajmodavce uopšte, neizvesnost raste sa promenama u kamatnim stopama, promenama depozita i nesposobnošću dužnika da vrati kredit, ali i pod dejstvom takvih faktora kao što su deregulacija, te moralni hazard, kao i ulaskom banaka u poslove koji ranije nisu bili tradicionalno bankarski.
Globalizacija bankarskog poslovanja i trendovi mega spajanja i pripajanja velikih banaka, nagone menadžment banke da identifikuju najvažnije rizike. To se odnosi, pre svega, na sistemske rizike, i posebno na rizike koji proizilaze iz zaostajanja bankarskog menadžemnta u praćenju poslovanja na nepoznatim, geografski udaljenim prostorima i tržištima, i da prati poslovanje sa nepoznatim instrumentima i tehnikama.
1. Definicija bankarskih rizika
Leksikon finansijskih tržišta definiše rizik kao potencijalnu opasnost za preduzetnike da će u ekonomskom angažovanju pretrpeti gubitke, a kada je reč o bankama rizik je verovatnoća da će nastati gubici (smanjenje dobiti) i to kao rezultat nepredviđenih kretanja u njihovom poslovanju.
Uspešna banka nema averziju prema riziku, već je svesna rizika i samim tim poseduje procedure za upravljanje i ublažavanje tih rizika. Preuzimanje rizika proističe iz osnovne bankarske funkcije, a to je posredovanje između finansijski suficitiranih i finansijski deficitiranih subjekata. Zbog toga se i može reći da je preuzimanje rizika od strane banke njena dominantna karakteristika, koja proističe iz same suštine njenog poslovanja.
Kada govorimo o potencijalnim gubicima, kreditni rizik je možda najvažniji rizik. Kreditni rizik je rizik neispunjenja obaveza od strane komitetnta, tj. slučaj da komitent ne ispuni svoju obavezu vraćanja duga. Neispunjenje obaveza povlači delimičan ili totalni gubitak sume pozajmljene komitentu.
KREDITI
LIKVIDNOST
SOLVENTNOST
BANKARSKI TRŽIŠNI
RIZICI
VALUTNI
KAMATNE STOPE
Slika 1. Osnovni bankarski rizici
Kada govorimo o potencijalnim gubicima, kreditni rizik je možda najvažniji rizik. Kreditni rizik neispunjenja obaveza od strane komitenta, tj. slučaj da komitent ne ispuni svoju obavezu vraćanja duga. Valutni rizik možemo definisati kao rizik promene u imovini, prihodima i konkurentskoj poziciji banke, usled oscilacija u visini kurseva. Rizik likvidnosti se takođe smatra jednim od najvažnijih rizika u bankarstvu. Likvidnost je sposobnost da se odgovori kratkoročnim obavezama u datom roku. Rizik solventnosti je sličan riziku likvidnosti. To je rizik dugoročne nelikvidnosti banke. Može se reći da on, u suštini, predstavlja rizik nemogućnosti prikrivanja gubitaka i uslovljen je svim vrstama rizika. Rizik kamatnih stopa je rizik opadanja zarada banke usled menjanja kamatnih stopa. Svako ko pozajmljuje nekome ili od nekoga predmet je rizika kamatnih stopa. Tržišni rizik je rizik koji nastaje zbog promene u tržišnoj vrednosti hartija od vrednosti u portfoliju banke, ili usled drugih faktora, osim promena u kamatama, deviznim kursevima.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET