Reforme neoliberalnog, organizovanog kapitalizma Japana i Njemačke | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Reforme neoliberalnog, organizovanog kapitalizma Japana i Njemačke". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
UNIVERITET
EKONOMSKI FAKULTET
SEMINARSKI RAD NA TEMU:
Reforme neoliberalnog, organizovanog kapitalizma Japana i Njemačke
(reforme preduzeća, radnih odnosa, finansija)
Sadržaj
Uvod …………………………………………………………….... 3
1. Neoliberalizam……………..........................................................……. 4
2. Reforma korporativnog finansiranja u Japanu.......................................... 6
2.1. Trendovi korporativnog finasniranja...................................................... 7
2.2 Mjere centralne banke Japana ............................................................... 8
3.„Ich-AG“ reforma njemačke...................................................................... 9
Zaključak................................................................................... 11
Literatura ………………………………………………………….. 12
UVOD
Kroz seminarski rad ću obraditi pojmove neoliberalizma, njegove karakteristike i osnovne elemenete. Navešću primjere reformi koje je prouzrokovao neoliberalizam u zemljama koje su medju vodećim silama u današnjici. Reforme koje donosi neoliberalizam imaju uticaja na današnje ekonomske sile, te predstavlja bitan faktor koji utiče na raspored i red medju velikim ekonomskim silama. 1.Neoliberalizam
2.Reforma korporativnog finansiranja u Japanu
U uslovima stagnacije japanske privrede, regulatorni organi nastoje da stvore uslove za dinamiziranje ekonomskog rasta i efikasniju alokacije privrednih resursa putem tržišnog mehanizma. Aktivnosti Centralne banke Japana prvenstveno su usmjerene na reformu modela korporativnog finansiranja u cilju obezbjeđenja adekvatne procjene rizika i povraćaja sredstava; kao i razvoja infrastrukture za tržišta konzorcijalnih kredita.
2.1. Trendovi u korporativnom finansiranju
Ovi trendovi pokazuju prilagođavanje japanskih banaka promenjenim uslovima poslovanja. Japanske kompanije se često previše oslanjaju na bankarske kredite, sa relativno niskim i fiksnim kamatnim stopama. Korporativno finansiranje mora biti zasnovano na realnoj proceni rizika i povraćaja sredstava. Posebno su značajna dva aspekta : adekvatne finansijske informacije o kompanijama i šira primena tehnoloških inovacija u finansijskom sistemu.
Stvaranje odgovarajuće tehničke infrastrukture omogućuje bolje korišćenje informacija. Finansijske informacije o kompanijama, kao što su podaci o proizvodima i transakcijama, moraju da budu realno prikazani, tako da oni koji odobravaju sredstva mogu preciznije proceniti rizike i povraćaj kod određenih projekata. Baze podataka finansijskih informacija kompanija omogućuju njihovu obradu i povećavaju efikasnost upravljanja rizikom od strane investitora. Informacije o obimu trgovanja i veličini finansijskih tržišta, uključujući i sekundarna tržišta su takođe značajne. Prema važećem bankarskom sistemu u Japanu, informacije o dužniku postoje jedino između njega i poverioca. Zbog toga je neophodno kontinuirano stvaranje i unapređenje infrastrukure koja će omogućiti širu primenu realnih informacija kod svih učesnika u finansijskom sistemu.
Revitalizacija kreditnih tržišta primenom tehnika finansijskog inženjeringa je izuzetno značajna. Raznovrsne statističke metode koje koriste informacije kao što su računovodstveni podaci i različiti koeficijenti su uvedeni da bi se postigla bolja kvantitativna procijena kreditnog i ukupnog rizika koji je uključen u određeni portfolio. Ove tehnike su podstakle brzi razvoj tržišta za konzorcijalne kredite; hartije od vrednosti emitovane po osnovu potraživanja; i kreditne derivate.
2.2 Mjere centralne banke Japana
Centralna banka Japana primenjuje mjere relativno liberalne monetarne politike, u cilju prevazilaženja deflacije i postizanje zadovoljavajućeg privrednog rasta.
Prvim setom mera Banka obezbeđuje značajnu podršku privatnim institucijama za unapređenje funkcionisanja postojećih i razvoja novih tržišta. Pored tradicionalnih tržišta za dugove, komercijalne papire i korporativne obveznice; Banka podstiče razvoj novih kreditnih tržišta za : konzorcijalne kredite, hartije od vrednosti emitovane po osnovu potraživanja i kreditne derivate. U cilju unapređenja ovih novih kreditnih tržišta, Banka sarađuje sa učesnicima na tržištu, u oblastima kao što su standardizovanje ugovora i procedure za ove transakcije, kao i objavljivanja tržišnih informacija i statističkih podataka.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET