Preduzeće i poslovne funkcije u preduzeću | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Preduzeće i poslovne funkcije u preduzeću". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Visoka škola za primijenjene i pravne nauke
"Prometej" Banja Luka
_____________________________________________________________________
Ul.Knjaza Miloša 10A,tel. 051/315-780, fax.051/315-820, e mail: [email protected], www.prometejbl.com
SEMINARSKI RAD
PREDMET: FINANSIJSKI MENADŽMENT
TEMA: PREDUZEĆE I POSLOVNE FUNKCIJE U PREDUZEĆU
Doc. dr Milovan Bojić Trninić Gordana
Banja Luka, april 2013. godine
S A D R Ž A J
UVOD ............................................................................................................................. 2.
1. PREDUZEĆE I CILJ PREDUZEĆA ......................................................................... 3.
2. POSLOVNE FUNKCIJE PREDUZEĆA I NJIHOVI ZADACI .............................. 5.
2.1. Nabavna funkcija................................................................................................ 6.
2.2. Proizvodna funkcija ........................................................................................... 7.
2.3. Prodajna funkcija .............................................................................................. 7.
2.4. Finansijska funkcija .......................................................................................... 7.
3. ODNOS FINANSIJSKE FUNKCIJE I DRUGIH POSLOVNIH FUNKCIJA ......... 9.
3.1. Odnos finansijske funkcije i prodaje.................................................................. 9.
3.2. Odnos finansijske funkcije i proizvodnje......................................................... 10.
3.3. Odnos finansijske i nabavne funkcije.............................................................. 10.
3.4. Odnos finansijske i kadrovske funkcije............................................................ 11.
3.5. Odnos finansijske i marketing funkcije........................................................... 11.
3.6. Odnos finansijske i drugih funkcija................................................................. 11.
ZAKLJUČAK ............................................................................................................... 12.
LITERATURA .............................................................................................................. 13.
UVOD
Privreda ne može da postoji bez preduzeća. U privredama koje su prethodile robno-novčanoj, domaćinstva su, uglavnom, bila samodovoljna, odnosno proizvodila za sebe. Ali ovakav način proizvodnje nije bio efikasan. Društvo je ostalo bez prednosti specijalizacije, a domaćinstva bez prednosti koje donosi razmena. Preduzeća su nastala kada su domaćinstva prestala da budu samodovoljna i kada su počela da proizvode za drugog, odnosno za razmenu. Preduzeća nastaju sa pojavom tržišne privrede, kada su domaćinstva počela da se specijalizuju za jednu vrstu proizvodnje i da svoje proizvode razmenjuju na tržištu.
Preduzeće je osnovni subjekt tržišne privrede, koji se uspostavlja kao samostalna organizacija ljudi i sredstava za proizvodnju, s određenim zadacima u okviru društvene raspodjele rada. To je, zapravo, privredni subjekt u okviru koga se, u robno – novčanoj privredi obavlja određena privredna djelatnost. Sam razvoj ekonomije i preduzeća, u širem smislu posmatrano, je taj da su preduzeća predstavljala nosioce i generatore ne samo razvoja ekonomije, vec i društva, odnosno civilizacije. Od njihovog poslovanja, rasta i razvoja – umnogome zavisi tempo privrednog i društvenog razvoja svake zemlje, širih i užih regiona.
PREDUZEĆE I CILJ PREDUZEĆA
Preduzeće je privredno pravni entitet koji raspolaže resursima za obavljanje date privredne djelatnosti s ciljem da u dugom roku maksimira dobitak. Zašto u dugom roku, a ne u kratkom roku, zašto ne bi bio cilj preduzeća permamentno maksimiziranje dobitka?
Istina je da preduzeće stalno ulaže napore da maksimira dobitak, ali ponekad, usljed negativnih uticaja u tome ne uspijeva zbog čega posluje čak i sa gubitkom. U takvim okolnostima preduzeće ne maksimira dobit, već se trudi da prvo izađe iz zone gubitka a potom teži maksimiranju dobitka. Izlazak preduzeća iz zone gubitka je cilj iznad svih ciljeva, je od ostvarenja tog cilja zavisi njegov opstanak. Kad preduzeće posluje s gubitkom, ono prvo gubi sopstveni kapital i kada nivo gubitka pređe nivo sopstvenog kapitala, preduzeće gubi i tuđi (pozajmljeni) kapital, pada u totalnu prezaduženost, što se, po pravilu, završava nestankom preduzeća putem stečaja, a stečaj je, u stvari, prinudna likvidacija preduzeča. Sa nestankom preduzeća nastaje niz negativnih okolnosti za različite interesne grupe vezane za preduzeće:
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET