Fiskalna politika - oporezivanje sa akcentom na poreski sistem u BiH | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Fiskalna politika - oporezivanje sa akcentom na poreski sistem u BiH". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 SVEUČILIŠTE/ UNIVERZITET VITEZ U TRAVNIKU
FAKULTET POSLOVNE INFORMATIKE U TRAVNIKU
TRAVNIK
HARIS JOLDIĆ
FISKALNA POLITIKA – OPOREZIVANJE S AKCENTOM NA PORESKI SISTEM U BIH
SEMINARSKI RAD
TRAVNIK, 2013.
SVEUČILIŠTE/ UNIVERZITET VITEZ U TRAVNIKU
FAKULTET POSLOVNE INFORMATIKE U TRAVNIKU
TRAVNIK
FISKALNA POLITIKA – OPOREZIVANJE S AKCENTOM NA PORESKI SISTEM U BIH
SEMINARSKI RAD
Predmet: Makroekonomija
Smjer: Poslovna informatika
TRAVNIK, JANUAR 2013.
SADRŽAJ
UVOD
'Možete imati Boga, možete imati kralja, ali onaj kojeg se trebate bojati je skupljač poreza.'
-sumerska izreka-
Ovaj seminraski rad ima za cilj da predoči jednu od makroekonomskih politika, tačnije fiskalnu politiku, oblike fiskalne politike prema vrstama fiskalnih oblika i funkcijama i njene mjere.
U nastavku posebnu pažnju ćemo posvetiti instrumentima fiskalne politike, tačnije javnim prihodima, oblicima javnih prihoda te ćemo definisati i pojam javnih rashoda i opisati karakteristike istih.
Nakon toga govoriti ćemo konkretno o oporezivanju u Bosni i Hercegovini, efektima oporezivanja i o odrazu oporezivanja na privredu, te o pitanjima poreske politike u oblikovanju PDV-a u Bosni i Hercegovini.
1. FISKALNA POLITIKA
Fiskalna politika – pojam nastao od latinske riječi FISKUS (državna blagajna, pravna osoba kao nositelj imovinskih prava) i grčke POLIS/POLITIKOS (državni, javni ).
Fiskalna politika teži ka ostvarenju određenih makroekonomskih i mikroekonomskih ciljeva kao dio ekonomske politike i to svojim tzv. Instrumentima fiskalne politike - javnim prihodima i javnim rashodima. D olaskom Keynesa gdje se dešavaju velike promjene između javnog i privatnog sektora,u privrednim procesima država nema više uticaja, osim funkcije države stavlja se akcenat na ekonomsko-političke i socijalno-političke dimenzije, te dolazi do naglog trošenja GDP-a (bruto domaći prozvod).
Fiskalna politika ne može da funkcioniše bez svog fiskalnog sistema tj. uslovljene su jedna za drugu i povezane, a to znači da svaka promjena fiskalne politike prouzrokovat će i promjenu fiskalnog sistema.
Fiskalnu politiku možemo podijeliti prema:
Vrstama fiskalnih oblika (porez, carina,doprinosi, dadžbine itd.)
Načinu djelovanja (stimulativnu i destimulativnu,aktivnu i neaktivnu,kratkoročnu i dugoročnu stabilizacijsku i anticikličku)
Funkcijama (alokativna, redistributivna i stabilizaciona)
1.1. FISKALNA POLITIKA PREMA VRSTAMA FISKALNIH OBLIKA
Kao što je gore navedeno fiskalnu politiku prema vrstama fiskalnih oblika dijelimo na poreznu, carisnku, politiku doprinosa i dadžbina. Ali ovdje je jako bitno navesti fiskalni sistem kao temelj fiskalne politike i sam ga dijeli na dalje sisteme i to na; porezni sistem, carinski sistem, sistem doprinosa itd.
U Bosni i Hercegovini momentalno aktuelna tema u užem (pojedinačnom) smislu, Zakon o fiskalnom sistemu definiše tzv. fiskalizaciju kao postupak stavljanja fiskalnog uređaja u funkciji evidentiranog prometa, odnosno fiskalnog sistema u funkciji kontrole prometa u skladu sa Zakonom. Dvostruki način prikupljanja podataka o prometima predstavlja idealan alat u borbi za smanjenje „sive“ ekonomije. Kao osnovni cilj otpočinjanja ovog projekta na kojem posebno insistiraju i MMF i Svjetska banka, najčešće se ističe povećanje fiskalne discipline, a time i povećanje naplate javnih prihoda. Temu javni prihodi ćemo u daljem izlaganju posebno obraditi.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET