Mentalna retardacija sa genetskog aspekta | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Mentalna retardacija sa genetskog aspekta". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


FAKULTET ZA EKOLOGIJU I ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE
Predmet : Genotoksikologija sa citigenetikom
Mentalna retardacija sa
genetskog aspekta
UVOD
Reč inteligencija potiče od reči intel-među i legare-uviđati međuveze, žto zajedno znači uviđati međuveze između stvari i pojava. Nema jedinestvene definicije ove složene psihičke funkcije. Sveobuhvatno može se reći da je to globalna sposobnost pojedinaca da deluje svrsishodno, da misli i postupa racionalno i da se uspešno nosi sa svojom okolinom.
Poremećaje inteligencije delimo u dve velike grupe prema tome da li se radi o urođenom ili rano stečenom defektu inteligencije ili o gubitku inteligencije koja je bila pravilno razvijena. Reč je dakle o mentalnim retardacijama-oligofrenijama ( stanje zaustavljenog ili nepotpunog psihičkog razvoja) odnosno demencijama ( gubitak ranije stečenih intelektualnih funkcija).
MENTALNA RETARDACIJA
Pod mentalnom retardacijom podrazumeva se stanje nepotpunog ili zaustavljenog razvoja koje se manifestuje sniženim nivoom intelektualnih, govornih, motoričnih i socijalnih sposobnosti, odnosno, sposobnosti prilagođavanja zahtevima socijalne sredine na različitim nivoima.
Razvoji period
Intelektualni deficit
Socijalna neadekvatnost
Organska osnova
Neizlečivost stanja
Prevalencija
Postoji veliki broj sistema klasifikacije nivoa mentalnih retardacija, usled međuzavisnosti bioloških, psiholoških i socijalnih uticaja na njen nastanak.
Na osnovu težine simptoma koji obuhvataju intelektualni deficit, socijalnu inkompetenciju i razvojni period u kome stanje nastaje, nivoi mentalne retardacije se dele na :
Laka mentalna retardacija IQ 69-50 : umni uzrast odgovara umnom uzrastu deteta od 9 do 12 godina. To je najbrojnija kategorija mentalne retardacije do 85 %. Psihomotorni razvoj je usporen, hod i govor se razvijaju kasnije. Govor je slabije razumljiv. Mišljenje je konkretno, emocije ispoljavaju otvoreno i direktno. Govor je često preopširan zbog nesposobnosti odvajanja bitnog od nebitnog. Pamćenje može da bude očuvano. Većina ovakvih osoba uspeva da se u potpunosti brine o sebi (hranjenje, oblačenje, čuvanje od opštih opasnosti, održavanje higijene). Ova deca se upućuju u specijalne škole sa gradivom koje im je prilagođeno. Mogu se uz pomoć i podršku osposobiti za obavljanje jednostavnijih poslova. Sugestibilni su pa lako mogu biti zloupotrebljeni od strane drugih.
Umerena mentalna retardacija IQ 49-35 : umni uzrast odgovara detetu od 6 do 9 godina. Simptomi vidljivi neposredno posle rodjenja, udružena je sa fizičkim abnormalnostima. Psihomotorni razvoj upadljivo usporen. Mogu da se nauče da govore i održavaju oskudan kontakt sa okolinom, kao i da održavaju ličnu higijenu, ali im je potreban stalan nadzor i kontrola. Psihički poremećaji još upadljiviji- mišljenje konkretno,pojmovi nejasni, pamćenje redukovano i mehaničko.
Teška mentalna retardacija IQ 34-20 : umni uzrast odgovara detetu od 3 do 6 godina. Psihomotorni razvoj je veoma usporen. Govor oskudan,sveden na mali broj razumljivih reči. Dete nije u stanju da bilo šta nauči vežbom. Uz prisutne telesne defekte javljaju se i epi napadi.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET